[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط وضعیت تاهل سالمندان با ابتلای آن ها به سوء تغذیه
زهره سجادی هزاوه*، حانیه گل افروز، آرزو پیران
چکیده:   (170 مشاهده)
زمینه و هدف : جمعیت سالمندان در ایران به تدریج رو به افزایش میرود و نامطلوب بودن وضعیت تغذیه آنها میتواند هزینه سنگینی را به جامعه و سیستم بهداشتی-درمانی تحمیل نماید. از طرفی یکی از عواملی که تغذیه سالمندان را تحت تاثیر قرار میدهد وضعیت تاهل آنهاست. بنابراین هدف از پژوهش حاضر بررسی رابطه میان وضعیت تاهل سالمندان و سوءتغذیه، به طور جداگانه در زنان و مردان سالمند میباشد.
مواد و روش‌ها: با استفاده از نمونه گیری آسان که در سرای محله های شهر تهران انجام شد، 250 سالمند بالاتر از 65 سال وارد مطالعه شدند. اطلاعات دموگرافیک با مصاحبه، اطلاعات تن سنجی با استفاده از ابزارهای استاندارد، و اطلاعات مربوط به سوءتغذیه با استفاده از پرسشنامه MNA جمع آوری شد. در این مطالعه مقطعی نرمال بودن توزیع داده ها با آزمون کلموگروف-اسمیرنوف بررسی شد. از آزمون کای اسکوئر یا تی مستقل برای مقایسه اطلاعات دموگرافیک و تن سنجی در زنان و مردان سالمند استفاده شد. همچنین جهت بررسی ارتباط بین سوء تغذیه و وضعیت تاهل از آزمون رگرسیون لجستیک استفاده شد. تجزیه و تحلیل آماری داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 24 انجام شد.
یافته‌ها: تعداد زنان شرکت کننده (139 نفر) از مردان (111 نفر) بیشتر بود. میانگین سنی زنان نیز بالاتر از مردان بود (70.57 در برابر 68.38 سال). زنان از نظر وزنی و قدی پایین تر از مردان بودند، ولی میانگین BMI (شاخص توده بدنی) بین زنان و مردان تفاوت معنی داری نداشت. تحصیلات مردان بالاتر از زنان بود و اغلب شرکت کنندگان زن (70%) تحصیلات زیر دیپلم داشتند. اغلب شرکت کنندگان غیرسیگاری بودند، ولی آمار مصرف سیگار در مردان بیشتر از زنان بود (20% در مقابل 7%). تفاوت میان مردان و زنان از نظر وزن، قد، سن، تحصیلات، و مصرف سیگار معنی دار بود (P˂0.001).
42.4% از زنان متاهل، 3.6% مجرد، 51.1% بیوه و 2.9% آنها مطلقه بودند. این آمار برای مردان به ترتیب 82%، 12.6%، 2.7% و 2.7% بود. سوء تغذیه و خطر آن در زنان مورد مطالعه بیشتر از مردان بود. نتایج رگرسیون لجستیک (OR(95%CI)) نشان داد که سوء تغذیه در مردان طلاق گرفته 3.92 برابر مردان متاهل، و مردانی که همسرشان فوت کرده 2.12 برابر مردان متاهل در معرض خطر سوء تغذیه بودند. همچنین در زنانی که همسرشان فوت کرده سوء تغذیه 3.42 برابر و خطر ابتلا به سوء تغذیه 2.46 برابر زنان متاهل بود.
 نتیجه گیری: نتایج این طرح نشان داد فوت همسر خطر ابتلا به سوء تغذیه را در زنان و مردان هردو افزایش میدهد. طلاق نیز خطر سوء تغذیه را در مردان افزایش داد. اما رابطه ای میان تجرد و ابتلا یا خطر سوء تغذیه مشاهده نشد. پیشنهاد میگردد مطالعات آتی رابطه سوءتغذیه و وضعیت تاهل در سالمندان را در حجم نمونه وسیع تر و با در نظر گرفتن مخدوشگرهایی چون دریافت مکملهای تغذیه ای بررسی نمایند.
واژه‌های کلیدی: سوء تغذیه، سالمندی، متاهل، مجرد
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/27 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 370 KB]  (30 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Research code: 98-3-74-15529
Ethics code: IR.IUMS.REC.1398.996


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


سجادی هزاوه زهره، گل افروز حانیه، پیران آرزو. بررسی ارتباط وضعیت تاهل سالمندان با ابتلای آن ها به سوء تغذیه. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-95-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372