[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل مرتبط با تبعیت دارویی در سالمندان مبتلا به سل: تحلیل محتوای شواهد
سمیه حسنی، فرحناز محمدی شاهبلاغی*، مهشید فروغان، پیام طبرسی، سیدعلیرضا ناجی، غلامرضا قائدامینی هارونی
چکیده:   (178 مشاهده)
زمینه و هدف: "تبعیت دارویی[1]" تعیین کننده‌ اصلی در درمان موفق بیماری سل می‌باشد. شناسایی عوامل مرتبط با تبعیت دارویی جهت انجام مداخلات مناسب و کنترل بهتر بیماری سل الزامی است. هر چند عدم تبعیت دارویی در سالمندان مبتلا به سل شایع‌تر است اما با این حال مطالعات اندکی به بررسی عوامل مرتبط با تبعیت دارویی در این گروه سنی پرداخته‌اند و مرور جامعی در این زمینه وجود ندارد. بنابراین مطالعه مروری حاضر با هدف شناسایی عوامل مرتبط با تبعیت دارویی در سالمندان مبتلا به سل و با تکیه بر رویکرد زیستی محیطی[2]  انجام شد.
روش جستجو: مطالعه حاضر بخشی از پایان نامه مقطع دکتری می‌باشد و با روش مرور یکپارچه متون[3] انجام شده است. جستجوی متون بدون محدودیت زمانی با کلید واژه‌های تبعیت[4]، عدم تبعیت[5]، تبعیت از درمان،[6] عدم تبعیت از درمان[7]، تبعیت دارویی[8]، عدم تبعیت دارویی[9]، مطابقت[10]، سل[11]، سالمند[12]، افراد سالمند[13]، سالخورده[14] و پیر[15] در پایگاه داده‌های Medline(شامل PubMed  و (Ovid، ISI،Google scholar، Scopus ، EMBASE  و کلید واژه‌های فارسی شامل تمکین دارویی، تمکین درمان، مصرف دارو، تبعیت از درمان، تبعیت دارویی، پایپندی در درمان، سل، سالمند، مسن در پایگاه داده‌های داخلی از جمله SID،  Magiranو مجلات داخلی به صورت تکی و ترکیبی مورد بررسی قرار گرفت. علاوه بر این، جستجوی دستی با مرور منابع مقالات انتخابی انجام و مقالات مرتبط بازیابی شد. برای اطمینان از کیفیت مقالات از نسخه 2018 ابزار MMAT[16]استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با روش تحلیل محتوی عرفی[17] و با تکیه بر رویکرد زیستی محیطی انجام شد.
یافته‌ها: پس از جستجوی اولیه در پایگاه‌های داده‌ها، تعداد 1632 مقاله استخراج شد. پس از حذف موارد تکراری و بررسی عنوان و چکیده مقالات، تعداد مقالات به 312 عدد تقلیل یافت. سپس متن کامل 312 مقاله مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت 26 مطالعه وارد مرور شد و یافته‌های آنها مورد تحلیل قرار گرفت. در مجموع 67 کد استخراج شد که پس از تلفیق کدهای مشابه تعداد آن‌ها به 50 کد کاهش یافت. کدهای مذکور در 14 زیرطبقه و 4 طبقه اصلی عوامل فردی(عوامل زیستی، عوامل روانشناختی، عوامل رفتاری، عوامل شناختی، عوامل مرتبط با بیماری، عوامل مرتبط با دانش، عوامل مرتبط با فرهنگ)، عوامل بین فردی(ارتباط بیمار با تیم درمان، ارتباط بیمار با اعضا خانواده)، عوامل سازمانی(انعطاف‌پذیری برنامه‌های نظارت بر درمان سل) و عوامل فراسازمانی(وجود کلیشه‌های منفی، عوامل اجتماعی، عوامل اقتصادی، سیاست‌گذاری) قرار گرفت.
نتیجه‌گیری: نتایج این مرور نشان داد که تبعیت دارویی در سالمندان مبتلا به سل یک پدیده چند بعدی است. سیاستگذاران، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و جامعه با توجه به عوامل مرتبط باید در تدوین مداخلات موثرتر اقدام کنند.


[1] Medication  adherence
[2] Ecological approach
[3] Integrative review
[4] Adherence
[5] Nonadherence
[6] Treatment adherence
[7] Treatment Nonadherence
[8] Medication adherence
[9] Medication Nonadherence
[10] Concordance
[11] Tuberculosis
[12] Elderly
[13] Older people
[14] Ageing
[15] Old
[16] Mixed Methods Appraisal Tool(MMAT)
14Conventional
واژه‌های کلیدی: تبعیت دارویی، سل، سالمند
     
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/26 | پذیرش: 1400/5/10 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 369 KB]  (18 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


حسنی سمیه، محمدی شاهبلاغی فرحناز، فروغان مهشید، طبرسی پیام، ناجی سیدعلیرضا، قائدامینی هارونی غلامرضا. عوامل مرتبط با تبعیت دارویی در سالمندان مبتلا به سل: تحلیل محتوای شواهد. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-88-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372