[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
اندازه گیری شاخص سالمندی فعال و تعیین کننده های فردی آن در شهر تهران
مریم تاجور، مهدی یاسری، رویا محمودی، بدریه کرمی*
چکیده:   (111 مشاهده)
زمینه و هدف: "سالمندی فعال" فرآیندی است که به دنبال دستیابی به حداکثر فرصت­ها برای سلامت، مشارکت و امنیت سالمندان در راستای ارتقای کیفیت زندگی آنها می­باشد. مطالعه حاضر با هدف اندازه گیری شاخص سالمندی فعال (AAI) در سطح فردی در شهر تهران و تعیین کننده های آن انجام شد.
مواد و روش­ها: مطالعه حاضر یک مطالعه کمی و از نوع مقطعی می­باشد که با مصاحبه با ٥٩٠ سالمند بالای ٥٥ سال شهر تهران در درب منازل آنها از طریق نمونه گیری تصادفی خوشه­ای از مناطق مختلف تهران انجام شد. ابزار AAI دارای ٤ حیطه بترتیب شامل اشتغال، مشارکت، زندگی ایمن و محیط توانمند ساز و ٢٢ مؤلفه می­باشد. برای تعیین وجود، نوع و شدت ارتباط بین ویژگی­های افراد و نمره AAI  آنها از آزمون رگرسیون خطی چند سطحی، با توجه به نوع نمونه­گیری، استفاده شد.
یافته­ها: میانگین نمره AAI در این مطالعه ٨/٢٦ از حداکثر ١٠٠ محاسبه شد که برای مردان و زنان به ترتیب برابر ٩/٣٣ و ٦/٢٠ بود. سالمندان زن، مسنتر، فقیرتر، آنهایی که تنها زندگی می­کنند و آنهایی که خانواده­های پر­جمعیتتر دارند نسبت به سالمندان مرد، جوانتر، پردرآمد، سالمندانی که با دیگران زندگی می­کنند و کسانی که دارای خانواده­های کم­جمعیتتر هستند، بطور معنی­داری نمرات پایین­تری در شاخص سالمندی فعال کسب کردند.
 نتیجه­گیری: سالمندان ایرانی و بویژه زنان سالمند، زندگی نسبتا غیرفعالی را بخصوص در حیطه سوم و حیطه چهارم AAI تجربه می­کنند. با توجه به سرعت بالای پیری جمعیت در ایران، فراهم کردن بستر سالمندی سالم و فعال، بویژه برای گروه­هایی که بر اساس نتایج این مطالعه زندگی غیر­فعال­تری دارند، یک ضرورت اجتناب­ناپذیر می­باشد.
واژه‌های کلیدی: سالمندی، شاخص سالمندی فعال، تعیین‌کننده‌های فردی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/26 | پذیرش: 1400/5/11 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 366 KB]  (5 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


تاجور مریم، یاسری مهدی، محمودی رویا، کرمی بدریه. اندازه گیری شاخص سالمندی فعال و تعیین کننده های فردی آن در شهر تهران. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-87-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372