[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
استفاده از طب مکمل و جایگزین در سالمندان مبتلا به بیماری‌های مزمن: مرور سیستماتیک
نیره باغچقی، حمیدرضا کوهستانی*
علوم پزشکی ساوه
چکیده:   (195 مشاهده)
زمینه و هدف: اکثر سالمندان مبتلا به بیماری‌های مزمن از دارو برای درمان مشکل خود استفاده می‌کنند. سالمندان در کنار درمان‌های رایج ممکن است از طب مکمل و جایگزین نیز سود ببرند. شیوع فزاینده استفاده از طب مکمل و جایگزین یک مسئله قابل توجه در بهداشت و درمان در جوامع معاصر است. در ایران نیز مانند سایر نقاط دنیا استفاده از این روش‌های درمانی روندی رو به رشد داشته است. این مطالعه مرور سیستماتیک با هدف تحلیل مطالعات انجام‌شده در ایران و جهان در رابطه با استفاده از طب مکمل و جایگزین در سالمندان مبتلا بیماری‌های مزمن و عوامل مؤثر بر آن انجام شده است.
روش جستجو: در ایـن مطالعه پـس از مـروری بر متون بـا اسـتفاده از کلمـات کلیـدیComplementary Therapy ، Alternative Medicine، Elderly ،  Chronic Diseaseدر بانک‌های اطلاعاتـیPubMed ، Google Scholar، CINAH و EMBASE وضعیت استفاده از طب مکمل و جایگزین در سالمندان مبتلا به بیماری‌های مزمن و عوامل مؤثر بر آن بررسـی و تحلیل شد.
یافته‌ها: از مجموع 48 مقاله موجود در پایگاه داده‌های اطلاعاتی مورد بررسی، 32 مقاله واجد معیارهای ورود به مطالعه بودند. شیوع استفاده از طب مکمل و جایگزین در بیماران قلبی از 5٪ - 63٪ بود. استفاده از مکمل‌ها مثل ویتامین‌ها  از 32٪ تا 75٪ متغیر بود. داروهای گیاهی بین 8 تا 54 درصد استفاده شده بود. میزان استفاده از درمان ذهن و بدن (مراقبه، آرام‌سازی ، یوگا و...) بین6 تا 49 درصد بود. بخش زیادی از بیماران ( 67-40درصد) پزشکان را در مورد استفاده از طب مکمل و جایگزین خود مطلع نکرده بودند و مهم‌ترین علت ترس از عدم پذیرش درمان از سوی پزشک بود.
 نتیجه‌گیری: طب مکمل و جایگزین به‌عنوان یک روش مکمل توسط بسیاری از سالمندان استفاده می‌شود و اغلب آن‌ها نگرش مثبتی به این درمان‌ها دارند. با توجه به گستردگی استفاده از طب مکمل و جایگزین، مسائل مهمی مانند عدم بازگویی استفاده از این روش‌ها توسط سالمندان به تیم درمانی و ایمنی و کارایی این روش‌ها مطرح می‌شود. بازگو ننمودن استفاده از این روش‌ها موضوع مهمی است که باید موردبحث قرار گیرد و هرگونه واکنش احتمالی و اثرات سوء باید مشخص شود. یکی از علل عدم بازگویی، پذیرفته نشدن این روش‌ها از سوی پزشکان می‌باشد که می‌تواند به علت عدم وجود آموزش کافی در مورد کارایی و ایمنی آن‌ها می‌باشد. یکی دیگر از نگرانی‌های اصلی سیستم بهداشتی، ایمنی طب مکمل و جایگزین می‌باشد؛ همچنین احتمال تداخلات دارویی-گیاهی نیز زیاد است. علی‌رغم تصور عمومی، طب مکمل و جایگزین همیشه "طبیعی" ، "ایمن" و یا عاری از عوارض نمی‌باشد. درحالی‌که هرگونه درمان و دارویی چه به صورت مکمل و چه به صورت درمان رایج دارای درجات مختلفی از خطر می‌باشد. برای بررسی کارایی طب مکمل و جایگزین  از نیازمند شواهد علمی مبتنی بر پژوهش می‌باشد. باید در مورد استفاده از این روش‌ها توسط سالمندان بر روی نکات زیر تأکید شود: درمان رایج در اولویت قرار دارد، دلایل استفاده از طب مکمل و جایگزین ارزیابی و کاملاً مشخص شود و در صورت استفاده از طب مکمل، حتماً پزشک و پرستار مطلع شوند و از وارد آمدن تنش بر روی سالمندان جلوگیری شود.
واژه‌های کلیدی: سالمند، طب مکمل و جایگزین، بیماری مزمن
     
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/22 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 368 KB]  (34 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


باغچقی نیره، کوهستانی حمیدرضا. استفاده از طب مکمل و جایگزین در سالمندان مبتلا به بیماری‌های مزمن: مرور سیستماتیک. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-76-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372