[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی پیش‌بینی کننده‌‌های تبعیت دارویی در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون
نیره باغچقی، حمیدرضا کوهستانی*
علوم پزشکی ساوه
چکیده:   (185 مشاهده)
مقدمه: استفاده صحیح از دارو یک نقش کلیدی در درمان پرفشاری خون دارد. عدم پایبندی به داروهای تجویزشده می‌تواند با عواقب پزشکی، اجتماعی و اقتصادی همراه باشد. لذا هدف مطالعه حاضر تعیین میزان تبعیت دارویی و عوامل مؤثر بر آن در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون  بستری در بیمارستان شهید مدرس ساوه انجام شد.
روش کار: در این مطالعه مقطعی تحلیلی 200 بیمار مبتلا به پرفشاری خون ( بالای 60 سال) بستری در بیمارستان شهید مدرس ساوه با روش نمونه‌گیری در دسترس در سال‌های 99-1398 وارد مطالعه شدند. برای جمع‌آوری‌ها داده‌ها ابزار تبعیت دارویی موریسکی استفاده شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار spss و آمار توصیفی و تحلیلی (رگرسیون چندگانه) تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که 59 درصد بیماران تبعیت دارویی پایین داشتند و 21 درصد بیماران تبعیت در حد متوسط و 20 درصد تبعیت در حد زیاد را گزارش کردند. میانگین امتیاز تبعیت دارویی با جنسیت ( 0.001 =p)  وضعیت تحصیلات (0.01 =p) و سابقه مصرف داروی گیاهی بدون تجویز پزشک ( 0.002 =p) و تعداد داروی مصرفی روزانه ( 0.01 =p) ارتباط آماری معنی‌داری وجود داشت و این 4 متغیر 23 درصد نمره کل تبعیت دارویی را پیش‌بینی می‌کردند. بین سن، وضعیت تأهل و وضعیت اقتصادی با تبعیت دارویی ارتباط معنی‌داری وجود نداشت (0.05 <p).
نتیجه‌گیری: اکثریت سالمندان مبتلا پرفشاری خون تبعیت دارویی خوبی نداشتند. جنسیت آقا، تحصیلات پایین، سابقه مصرف داروهای گیاهی بدون تجویز پزشک و افزایش تعداد داروی مصرفی روزانه با میزان تبعیت پایین ارتباط داشتند. کنترل و نظارت بر چگونگی مصرف دارو از ملزومات حفظ و ارتقای سلامت در سالمندان جامعه محسوب می‌شود. با توجه به اهمیت و ضرورت تبعیت از رژیم دارویی در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون و اثرات آن، انجام برنامه‌ریزی‌ها و مداخلات حمایتی مؤثر و گسترده برای ارتقای تبعیت دارویی ضروری است.
واژه‌های کلیدی: تبعیت دارویی، سالمند، پرفشاری خون
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/21 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 364 KB]  (23 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


باغچقی نیره، کوهستانی حمیدرضا. بررسی پیش‌بینی کننده‌‌های تبعیت دارویی در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-74-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372