[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی اثربخشی پاشویه با آب گرم (Hot footbath) در اختلالات خواب سالمندان: یک مطالعه مروری سیستماتیک
Fatemeh Sadat Hasheminasab، Sedigheh Khodabandeh Shahraki، Maryam Azimi*
Gastroenterology and Hepatology Research Center, Kerman University of Medical Sciences, Kerman, Iran
چکیده:   (325 مشاهده)
زمینه و هدف:
اختلالات خواب از شایعترین اختلالات سالمندان است که به ­طور بارز کیفیت زندگی این افراد را مختل می­ کند. براساس آمار بیش از 48 درصد از افراد سالمندگرفتار اختلالات مزمن خواب هستند. مرور مقالات نشان می­ دهد که اختلالات خواب شامل پنج زیرگروه است: بی­ خوابی، آپنه خواب، نارکولپسی، سندرم پاهای بیقرار و اختلالات خواب مرتبط با فاز  REM خواب. باتوجه به عوارض جانبی داروهای خواب­آور، درمانهای غیردارویی مانند عادت خواب منظم، دعا و نیایش قبل از خواب، ورزش منظم، اجتناب از مصرف کافئین و سیگار و الکل قبل از زمان خواب جهت کاهش مشکلات مرتبط با اختلالات خواب  سالمندان توصیه می­ شود. همچنین طب مکمل و جایگزین به­طور شایع برای درمان اختلالات خواب سالمندان مورد استفاده قرار می­ گیرند. مطالعات متعدد اثربخشی مداخلات طب مکمل و جایگزین در اخلالات خواب سالمندان را گزارش می ­کنند. تای­چی، طب سوزنی، یوگا، مدیتیشن و داروهای گیاهی از جمله درمان­های مؤثر در اختلالات خواب سالمندان هستند. هدف از این مطالعه مروری، ارزیابی اثربخشی و ایمنی پاشویه با آب گرم (Hot footbath)، با روش فروبردن پاها در آب گرم 40 تا 42 درجه، در بهبود خواب سالمندان است.
روش جستجو:  
در این مطالعه، منابع الکترونیک مانند Pubmed، Scopus، Cochrain، Embase، Science direct، Web of science و SID از نظر کلیدواژه­های Hot footbath، Warm footbath، Elderly، Sleep، Insomnia به­ منظور یافتن کارآزمایی­ های بالینی مرتبط با پاشویه با آب گرم در اختلالات خواب سالمندان تا سال 2021 مورد جستجو قرار گرفت. مطالعات غیرمرتبط و غیرتصادفی از مطالعه خارج شدند.
یافته ­ها:
درنهایت 5 کارآزمایی بالینی تصادفی شده در ارتباط با اثربخشی بارز پاشویه با آب گرم در اختلالات خواب یافت شد. Kalantari و همکاران در سال 2013 نشان­دادند که انجام پاشویه با آب گرم به مدت 20 دقیقه، قبل از خواب به ­مدت 6 هفته به­طور بارز تداوم و کیفیت خواب را بهبود بخشید. Seyed Rasooli و همکاران در سال 2013، اثربخشی 20 دقیقه پاشویه با آب گرم قبل از خواب به ­مدت 6 هفته، در بهبود کیفیت خواب سالمندان را گزارش نمودند. Valizadeh و همکاران در سال 2015، اثرات بارز انجام پاشویه با آب گرم، در زمان یک ساعت قبل از خواب، در بهبود بارز کیفیت خواب سالمندان را نشان دادند. Widyatuti و همکاران در سال 2017 نشان دادند که پاشویه با آب گرم، یک­بار در روز، به­مدت 5 هفته کیفیت خواب سالمندان را به ­طور واضح بهبود بخشید. Parsad و Giresh در سال 2018، اثربخشی پاشویه با آب گرم به­ مدت 20 دقیقه در روز برای سه هفته را در بهبود کیفیت خواب سالمندان گزارش نمودند.
نتیجه ­گیری:
بررسی مقالات نشان می­دهد پاشویه با آب گرم به ­عنوان یک روش ایمن، ارزان، غیرتهاجمی و با دسترسی آسان در بهبود بارز کیفیت خواب سالمندان مؤثر است. پیشنهاد می ­شود پاشویه با آب گرم به­ عنوان بخشی از برنامه ­های سلامتی سالمندان مورد توجه قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: Hot footbath، Warm footbath، Elderly، Sleep، Insomnia
     
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/21 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 370 KB]  (12 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Azimi M. Evaluating the efficacy of hot footbath in elderly sleep disorders: a systematic review. 3. 2021; 1
URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-72-fa.html

Hasheminasab Fatemeh Sadat، Khodabandeh Shahraki Sedigheh، Azimi Maryam. ارزیابی اثربخشی پاشویه با آب گرم (Hot footbath) در اختلالات خواب سالمندان: یک مطالعه مروری سیستماتیک. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-72-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372