[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه ای تأثیر فرآورده سنتی رازیانه و گل سرخ بر علائم بالینی بیماران سالمند مبتلا به یبوست عملکردی: یک آزمایش کنترل تصادفی دوسوکور
صدیقه خدابنده شهرکی*، مریم عظیمی، هانیه نیایش، محبوبه ریئس زاده
دانشگاه علوم پزشکی کرمان
چکیده:   (191 مشاهده)
 
مقدمه: یبوست نوعی اختلال مزمن روده با بروز بیش از 5٪ افراد مسن است که با عواقبی از جمله بی اختیاری مدفوع ، عدم وجود مدفوع ، احتباس ادرار ، بواسیر ، شکاف و عوارض قلبی عروقی همراه است که منجر به اختلال قابل توجه در کیفیت آنها می شود. زندگی و تأثیر اقتصادی بالایی بر سیستم مراقبت های بهداشتی. اگرچه اصلاح شیوه زندگی موثرترین درمان یبوست است ، اما بسیاری از بیماران مسن نیاز به مصرف دارو دارند. طب مکمل و جایگزین یکی از درمان های مقرون به صرفه و رضایت بخش برای یبوست است که به طور گسترده توسط سالمندان استفاده می شود .لذا این مطالعه  تأثیر گیاه رازیانه وگل سرخ  بر علائم بالینی بیماران سالمند مبتلا به یبوست عملکردی است.
روش کار: در یک بررسی آزمایشی دوسوکور بر  60سالمند  مبتلا به یبوست عملکردی مراجعه کنندگان به مراکز جامعه سلامت شهر کرمان که  به صورت تصادفی بلوکی در یکی از دو گروه مداخله( 30 نفر)یا کنترل (30 نفر) وارد مطالعه شدند. پرسشنامه ها تمامی افراد گروه های فوق قبل از مطالعه در طی یک ماه بصورت هفتگی به صورت روبرو: ویزیت اولیه ، پس از یک ماه از مداخله و دو ماه بعد از مداخله نیز توسط کمک پژوهشگر که بی اطلاع از گروه مداخله و کنترل است تکمیل می شد. گروه مداخله،تحت درمان با 10 گرم فرآورده سنتی (5 گرم رازیانه و 5 گرم گل سرخ)، دو بار در روز وگروه کنترل: 10 گرم پلی اتیلن گلیکول، دو بار در روز قرار گرفتند.پرسشنامه ارزیابی کیفیت زندگی بیماران مبتلا به یبوست برای هر دو گروه ارزیابی می شد.
نتایج: با توجه به آزمون تی مستقل؛ تفاوت میانگین شدت یبوست در دو گروه مداخله و کنترل، در پایان ماه اول ودوماه به ترتیب 28/3 و 66/4 و در گروه کنترل 20/3 و 01/6 بعد معنادار بوده .به این معنی که بین درجه قوام مدفوع و مصرف فرآورده­های سنتی رازیانه و گل سرخ در مقایسه با گروه شاهد در هفته­های دوم تا چهارم ارتباط معنی­داری وجود داشت، به طوریکه درجه قوام مدفوع در گروه فرآورده­های سنتی رازیانه و گل سرخ نسبت به گروه شاهد کمتر شده است و قوام مدفوع بیشتر بوده است و این بدان معناست که اثر مداخله از ماه اول شروع شد واستفاده از گل سرخ ورازیانه بر شدت یبوست سالمند مؤثربود (P<0.001)  
نتیجه گیری : نتایج مطالعه حاضر نشان داد که اگرچه هر دو مداخله به طور قابل توجهی نتایج را بهبود می بخشد ، اما درمان سنتی نتایج را به طور مثرتری نسبت به پلی اتیلن گلیکول از طریق مکانیزم هایی که کاملاً شناخته نشده اند ، بهبود بخشید. به نظر می رسد که درمان سنتی می تواند با بهبود التهاب مخاط روده ، جلوگیری از گرفتگی شکم و تعدیل تحرک روده ، یبوست را بهبود بخشد.
واژه‌های کلیدی: واژه های کلیدی: سالمندان، یبوست، گل سرخ ورازیانه، داروی ایرانی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/15 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 361 KB]  (20 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Research code: 98000447
Ethics code: IR.KMU.REC.1398.470
Clinical trials code: IRCT20200108046056N


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Comparing the Effect of Foeniculum vulgare and Rosa damascena on elderly patients with functional constipation: A double-blind randomized control trial. 3. 2021; 1
URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-59-fa.html

خدابنده شهرکی صدیقه، عظیمی مریم، نیایش هانیه، ریئس زاده محبوبه. مقایسه ای تأثیر فرآورده سنتی رازیانه و گل سرخ بر علائم بالینی بیماران سالمند مبتلا به یبوست عملکردی: یک آزمایش کنترل تصادفی دوسوکور. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-59-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372