[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر ارائه خدمات مراقبتی پس از ترخیص بر سیگار کشیدن بیماران سالمند با مشکلات قلبی عروقی تحت آنژیوپلاستی عروق کرونر
شهناز کریمی*، الهه راه پیما، مصطفی بیژنی
دانشگاه علوم پزشکی فسا
چکیده:   (284 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: بیماری های قلبی و عروقی بعنوان یکی از شایع ترین علل بستری و مرگ و میر سالمندان در سراسر جهان است و به چالشی جدی در حوزه سلامت در قرن بیست و یک تبدیل شده است.  چنانچه این دسته از بیماریها بر اساس آمار عامل50 درصد مرگ و میر درکشورهای توسعه یافته و 25 درصد مرگ و میر درکشورهای در حال توسعه است. در ایران بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی بیش از 40 درصد مرگ و میرها ناشی از بیماری های قلبی عروقی می باشد. در مطالعات متعدد نشان داده شده که بیماران قلبی عروقی که تحت آنژیوپلاستی قرار می گیرند، در هنگام ترخیص دچار نگرانی در ارتباط با شـــیوه زنـدگی ، میزان فعالیت و رژیم غذایی، داروهای مصرفی و عوارض ناشی از آنها میگردند کـه این مســـئله نیاز به آگاه ســـازی را ایجاد می کند. از طرفی موفقیت درمانی بیماران قلبی تا حد زیادی به میزان تبعیت از رفتارهای بهداشتی  بستگی دارد  تا حدی که اگر بیماران توصیه های درمانی از جمله ترک سیگار را به کار نبندند، بهترین رژیم های درمانی نیز بی ارزش می گردد . بر اساس نتایج برخی از مطالعات تبعیت از توصیه های مراقبتی و درمانی در سالمندان با مشکلات قلبی عروقی چندان رضایت بخش نمی باشد. در ایران برنامه ترخیص کلیه بیماران بستری به روش سنتی در زمان ترخیص انجام می گردد. این مطالعه با هدف بررسی تاثیر ارائه خدمات مراقبتی پس از ترخیص بر مصرف سیگار در بیماران سالمند با مشکلات قلبی عروقی انجام شده است.
مواد و روش ها: این پژوهش کارآزمایی بالینی دارای دو گروه مداخله و گروه کنترل با برگزاری پیش آزمون و پس آزمون بود که به منظور بررسی تاثیر برنامه ترخیص بر  بستری مجدد بیماران سالمند مبتلا به بیماری قلبی عروقی مراجعه کننده به مرکز آموزشی درمانی حضرت ولی عصر(عج )دانشگاه علوم پزشکی فسا در سال 1398 -1399 که تحت آنژیوپلاستی قرار گرفته بودند انجام شد. حجم نمونه در این مطالعه بر اساس مطالعات قبلی80  نفر تعیین شد. روش نمونه گیری در این پژوهش از نوع در دسترس بود. بدین صورت که بیماران سالمند مراجعه کننده به بخش قلب که تحت انژیوپلاستی قرار گرفته بودند، پس از تکمیل فرم رضایت نامه آگاهانه کتبی بصورت بلوکی در دو گروه مداخله و کنترل قرارداده شدند. برای جمع آوری داده ها در این مطالعه از پرسشنامه تبعیت درمانی موریسکی استفاده گردید. و در زمینه رفتار سیگار کشیدن با مصاحبه اطلاعات جمع اوری و در پرسشنامه درج می شد. پرسشنامه در هنگام بستری بیمار و سپس بلافاصله و یکماه پس از ترخیص برای هر دو گروه  تکمیل شد. در این مطالعه برای گروه مداخله خدمات پس از ترخیص به صورت حضوری و تلفنی تا سه ماه پس از ترخیص ارائه شد. ولی گروه کنترل فقط زمان ترخیص از خدمات ترخیص دریافت کردند. فرایند تجزیه‌ وتحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار‌آماری  SPSS-22 در سطح معنی‌داری (α=0.05) انجام شد. تحلیل داده ها شامل دو بخش آمار توصیفی و استنباطی می باشد.
یافته ها : از بین 80 بیمار شرکت کننده در این مطالعه با توجه به ریزش در گروه ها در نهایت 35 نفر در هرگروه قرارگرفتند. بیشتر افراد مورد پژوهش را مردان (7/75%)،متاهل(9/92%) با سطح تحصیلات زیر دیپلم (3/ 44  %) و شغل آزاد(6 /38 %)تشکیل میدهند. 53، نفراز (7/75 درصد)بیماران مرد و17 نفر(3/24 درصد)زن بودند. آزمون کولموگروف اسمیرونوف نشان داد که دو گروه از لحاظ متغیرهای جمعیت شناختی(سن، جنس، تاهل و سطح تحصیلات و بیماری زمینه ای) تفاوت آماری معنا داری ندارند. میانگین و انحراف معیار سن بیماران در گروه کنترل10 ± 08/62  و در گروه مداخله 05/12 ± 08/ 59  بود.  آزمون کولموگروف اسمیرونوف نشان داد که دو گروه از لحاظ متغیرهای جمعیت شناختی(سن، جنس، تاهل و سطح تحصیلات و بیماری زمینه ای) تفاوت آماری معنا داری ندارند. میانگین مصرف سیگار در گروه مداخله 3/34 و در گروه کنترل  4/31 بود. بر اساس نتایج بین مصرف سیگار و نیز نمره تبعیت از درمان در دو گروه قبل از مداخله با انجام آزمون تی مستقل اختلاف معنی داری مشاهده نشد( P=0.79 و  P=0.84).  بر اساس آزمون تی تست میانگین نمره تبعیت از درمان بعد از اجرای برنامه آموزشی در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل از نظر آماری تفاوت معنا داری را نشان می دهد(p< 0.001 ). همچنین در خصوص رفتار سیگار کشیدن مقایسه دو گروه کنترل و مداخله در این مطالعه نشان می دهد،  میزان ترک سیگار در گروه مداخله 20 درصد (7 نفر) بیشتر از گروه کنترل بوده است و آزمون  تی مستقل  تفاوت معنا داری، بین دو گروه نشان می دهد(006/=0 p) . به عبارتی دیگر برنامه ترخیص بر میزان ترک سیگار در گروه مداخله تاثیر گذار بوده است.
نتیجه گیری: بر اساس نتایج ارائه خدمات مراقبتی پس از ترخیص در سالمندان با مشکلات قلبی عروقی بر تبعیت انها از درمان و اتخاذ رفتارهای بهداشتی مانند ترک سیگار موثر است . بنابراین برنامه پس از ترخیص می تواند باعث کاهش عوارض جانبی بیماران با مشکلات قلبی می گردد.
واژه‌های کلیدی: سالمند، برنامه ترخیص، تبعیت از درمان، آنژیوپلاستی عروق کرونر
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/14 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 367 KB]  (42 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Research code: 97252
Ethics code: IR.FUMS.REC.1397.181
Clinical trials code: IRCT20190316043065N1


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

karimi S, rahpeima E, bizhani M. The Implementation of Post-Discharge care services on smoking in elderly Patients Undergoing Coronary Artery Angioplasty. 3. 2021; 1
URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-55-fa.html

کریمی شهناز، راه پیما الهه، بیژنی مصطفی. تاثیر ارائه خدمات مراقبتی پس از ترخیص بر سیگار کشیدن بیماران سالمند با مشکلات قلبی عروقی تحت آنژیوپلاستی عروق کرونر. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-55-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372