[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط بین افسردگی و ترس از سقوط در سالمندان مبتلا به نارسایی قلبی
الهام نواب، فاطمه غیاثی*، مرضیه بیک وردی، فرشاد شریفی، حسین نوید، معصومه ذاکری مقدم
دانشگاه علوم پزشکی زنجان
چکیده:   (306 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از عوارض شایع در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی، افسردگی است. افسردگی به دلیل داشتن الگوهای پاتولوژیکی مشترک با نارسایی قلبی منجر به تشدید سایر علائم این بیماری شده و با ایجاد انزوای اجتماعی و کاهش توده عضلانی به دلیل بی حرکتی می تواند با ترس از سقوط هم در ارتباط باشد. مطالعه حاضر با هدف تعیین ارتباط بین افسردگی و ترس از سقوط در سالمندان مبتلا به نارسایی قلبی انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه تحلیلی مقطعی بر روی 445 سالمند به نارسایی قلبی مراجعه کننده به درمانگاه نارسایی قلبی مرکز قلب تهران انجام شد. نمونه گیری به روش تصادفی خوشه ای انجام شد. ابزار گردآوری داده ها شامل پرسشنامه‌ی اطلاعات جمعیت شناختی و پرسشنامه های ترس از سقوط (FES-I) و افسردگی سالمندان (PHQ9) بود. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار STATA 14 انجام شد. جهت آمار توصیفی از فراوانی، درصد، میانگین و انحراف معیار و برای آمار استنباطی از آزمون مجذور کای استفاده شد.
یافته ها: اکثریت شرکت کنندگان در مطالعه مرد (67 %) و متوسط سنی در هر دو جنس 75 سال بود. میانگین ترس از سقوط در میان تمام افراد شرکت کننده در مطالعه طبق شاخص FES-1 برابر با 7/36‏ (با ST= 0.27 و CI: 95%) بود. میزان ترس از سقوط در 79 درصد (350 نفر) متوسط تا زیاد بود. در میان شرکت کنندگان در مطالعه، 187 نفر (58 %) بدون افسردگی و 102 نفر (23 %) افسردگی خفیف و 85 نفر (19 %) افسردگی متوسط داشتند. ارتباط آماری معناداری بین افسردگی و ترس از سقوط در سالمندان مبتلا به نارسایی قلبی مشاهده شد (0001/0P= ). میزان ترس از سقوط در 250 نفر (97 %) از سالمندان بدون افسردگی در سطح متوسط بود. میزان ترس از سقوط در 76 نفر (5/74 %) از سالمندان با افسردگی خفیف در سطح زیاد بود. میزان ترس از سقوط در 76 نفر (47/90 %) از سالمندان با افسردگی متوسط در سطح کم بود.   
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان می دهد در سالمندان مبتلا به نارسایی قلبی بدون افسردگی و دارای افسردگی خفیف میزان ترس از سقوط در سطح متوسط تا زیاد بود. لذا، طراحی برنامه های مراقبتی جامع و بسته های مداخله ای آموزشی، مشاوره ای، رفاهی جهت سالمندان مبتلا به نارسایی قلبی با هدف کاهش میزان ترس از سقوط، افزایش استقلال عملکردی و ارتقاء سلامت و کیفیت زندگی ضروری به نظر می رسد.
واژه‌های کلیدی: افسردگی، ترس از سقوط، سالمند، نارسایی قلبی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/7 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 365 KB]  (66 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


نواب الهام، غیاثی فاطمه، بیک وردی مرضیه، شریفی فرشاد، نوید حسین، ذاکری مقدم معصومه. بررسی ارتباط بین افسردگی و ترس از سقوط در سالمندان مبتلا به نارسایی قلبی. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-45-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372