[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
کیفیت زندگی در سالمندان مبتلا به دیابت و عوامل مرتبط با آن
اکبر پور رحیمی، مهناز کشاورز افشار، فاطمه غیاثی*
دانشگاه علوم پزشکی زنجان
چکیده:   (332 مشاهده)
زمینه و هدف: در سال های اخیر جمعیت سالمندان افزایش یافته است. با افزایش سن، شیوع بیماری های مزمن مانند دیابت نیز افزایش می یابد. تغییرات فیزیولوژیکی، روانی و اجتماعی در سنین پیری و همچنین وقوع بیماری های مزمن مانند دیابت می تواند بر کیفیت زندگی سالمندان تأثیر بگذارد. بنابراین، این مطالعه با هدف تعیین کیفیت زندگی در سالمندان مبتلا به دیابت و ارتباط آن با برخی عوامل انجام شد. مواد و روش ها: این مطالعه تحلیلی مقطعی بر روی 130 سالمند مبتلا به دیابت مراجعه کننده به کلینیک های غدد درون ریز وابسته به دانشگاه علوم پزشکی زنجان انجام شد. نمونه گیری به روشی آسان و در دسترس انجام شد. ابزار جمع آوری داده ها شامل فرم کوتاه کیفیت زندگی (SF36) بود. این پرسشنامه دارای دو زیر مقیاس سلامت جسمی و سلامت روانی است. کمترین امتیاز در هر زیر مقیاس صفر و بیشترین امتیاز 100 است و کسب نمره بالاتر به منزله کیفیت زندگی بهتر است. میانگین ​​50 با انحراف معیار 10 (10 ± 50) به عنوان یک شاخص استاندارد و قابل قبول برای کیفیت زندگی سالمندان در نظر گرفته شد. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS 22 انجام شد. برای آمار توصیفی، از میانگین ± انحراف معیار و برای آمار تحلیلی، از آزمون Kruskal-Wallis و Man-Whitney استفاده شد. یافته ها: اکثریت شرکت کنندگان در مطالعه زن (2/56 %) و دارای بیش از 10 سال سابقه ابتلا به دیابت بودند. میانگین نمره کیفیت زندگی در سالمندان مبتلا به دیابت در زیرمقیاس سلامت جسمی (26/19 ± 74/44) و زیرمقیاس سلامت روانی (68/15 ± 92/47) بود. کیفیت زندگی در زیرمقیاس سلامت جسمی با سن (0001/0 P =)، جنسیت (015/0 P =) و مدت ابتلا به دیابت (003/0 P =) ارتباط آماری معناداری داشت. کیفیت زندگی در زیرمقیاس سلامت جسمی با سن (002/0 P =) و مدت ابتلا به دیابت (002/0 P =) ارتباط آماری معناداری داشت اما با جنسیت ( 374/0 P =) ارتبط معناداری نداشت؛ اگرچه، نمره کیفیت زندگی در زنان کمتر بود. نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که کیفیت زندگی سالمندان مبتلا به دیابت در زیر مقیاس های سلامت جسمی و سلامت روانی کمتر از حد استاندارد است. کیفیت زندگی در سالمندان مبتلا به دیابت با افزایش سن و مدت ابتلا به دیابت و جنسیت زن مرتبط بود. نتایج این مطالعه می تواند به سیاست گذاران در این عرصه در برنامه ریزی های آتی جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان مبتلا به دیابت کمک نماید. 
واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی، سالمند، دیابت، سلامت جسمی، سلامت روانی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/7 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 361 KB]  (69 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pourrahimi A, Keshavarz Afshar M, Gheiasi F. Quality of life in the elderly with diabetes and its related factors. 3. 2021; 1
URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-44-fa.html

پور رحیمی اکبر، کشاورز افشار مهناز، غیاثی فاطمه. کیفیت زندگی در سالمندان مبتلا به دیابت و عوامل مرتبط با آن. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-44-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372