[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر تکنیک رهایی احساس بر اختلالات خواب سالمندان در مرکز نگهداری روزانه بابل
سحر قریشی*، سمانه پورهادی، رضا حسینی، آنژلا حمیدیا
دانشگاه علوم پزشکی بابل
چکیده:   (159 مشاهده)
سابقه و هدف: همراه با بالا رفتن سن، مشکلات و بیماری های مختلفی در ابعاد جسمی و روانی در افراد سالمند پدیدار می شود که از جمله مهم ترین این مشکلات، اختلالات مربوط به خواب می باشد. خواب یکی از نیازهای اساسی انسان است و طبق تحقیقات به عمل آمده، سومین مشکل مهم در افراد سالمند، کیفیت پایین خواب است و از آنجایی که بر تمام ابعاد زندگی تاثیرگذار است، باید توسط ارائه دهندگان خدمات سلامت، مورد توجه قرار بگیرد. مطالعه حاضر با هدف بررسی تاثیر تکنیک رهایی احساس بر اختلالات خواب سالمندان مرکز نگهداری روزانه بابل انجام گرفت.
 
 
روش پژوهش: در این مطالعه مداخله تکنیک رهایی احساس به مدت 8 هفته و هفته ای 2 بار و هرجلسه به مدت 30-45 دقیقه در یک گروه 11 نفره از سالمندان مرکز نگهداری روزانه بابل انجام شد و در گروه دیگری نیز آموزش بهداشت خواب به 10 نفر از سالمندان ارائه گردید. بعد از مداخله و یک ماه پس از آن ارزیابی ها انجام گرفت. ابزارهای مورد استفاده پرسشنامه کیفیت خواب پیتزبرگ، پرسشنامه خواب آلودگی اپوورث، افسردگی سالمندان، اضطراب سالمندان، کیفیت زندگی و درد بوده است. آزمون آماری مورد استفاده نیز آزمون اندازه گیری مکرر بوده است. سطح معناداریP-Value< 0.05   در نظر گرفته شده است.
 
 
 
یافته ها: متغیرهای کیفیت خوابP-Value:0.000 ) (، خواب آلودگیP-Value:0.000))، اضطرابP-Value:0.000) ) و کیفیت زندگی(P-Value:0.032)   در زمان بعد از مداخله و یک ماه بعد از آن، نسبت به به زمان قبل از مداخله در هر دو گروه به لحاظ آماری تفاوت معناداری نشان دادند اما دو متغیر افسردگی (P-Value:0.126) و درد (P-Value:0.118) تفاوت معناداری نشان ندادند و همچنین دو گروه هیچ گونه تفاوت معناداری از ابتدا تا یک ماه بعد از مداخله در هیچ متغیری با هم نداشتند.
 
 
نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که تکنیک رهایی احساس می تواند تاثیرات معناداری در وضعیت خواب، اضطراب و کیفیت زندگی سالمندان داشته باشد و اثرات مثبتی به اندازه آموزش بهداشت خواب ایجاد کند. با توجه به این اثرات، به نظر می رسد تکنیک رهایی احساس بتواند به عنوان روشی نسبتا جدید و ساده با اثربخشی سریع، توسط سالمندان جهت رفع مشکلات جسمی و روانی مورد استفاده قرار بگیرد.
 
واژه‌های کلیدی: تکنیک رهایی احساس، اختلالات خواب، سالمندان، مرکز روزانه سالمندان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/2/28 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 318 KB]  (26 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


قریشی سحر، پورهادی سمانه، حسینی رضا، حمیدیا آنژلا. تاثیر تکنیک رهایی احساس بر اختلالات خواب سالمندان در مرکز نگهداری روزانه بابل. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-31-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372