[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه بین فعالیت فیزیکی و حمایت اجتماعی ادراک شده با میزان خودکارآمدی و سلامت عمومی در سالمندان مبتلا به نارسایی قلبی سیستولیک
حسین محمدی*، الهام انیسی، علی یعقوبی، امیررضا جمشیدبیگی
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران
چکیده:   (281 مشاهده)
زمینه و هدف :
حمایت اجتماعی ادراک شده (مالی، آموزشی، توانبخشی و باز توانی و...) موجب افزایش سلامت عمومی و خودکارآمدی سالمندان میگردد. در مقابل کاهش تحرک و فعالیت فیزیکی در سالمندان منجر به از دست دادن استقلال و خودمختاری آنان می­گردد. هدف اصلی این مطالعه بررسی رابطه بین فعالیت فیزیکی و  حمایت اجتماعی ادراک شده با میزان خودکارآمدی و سلامت عمومی در سالمندان مبتلا به نارسایی قلبی سیستولیک میباشد.
روش و مواد :
 روش پژوهش حاضر توصیفی و از نوع همبستگی می باشد. جامعه آماری این مطالعه را تمام سالمندان مراجعه کننده به کانون بازنشستگان آموزش و پرورش شهر تهران در سال 1399  تشکیل میدهند. تعداد 250 نفر از سالمندان مبتلا به نارسایی سیستولیک  قلبی به روش نمونه گیری تصادفی انتخاب شدند. ابزار گرد آوری اطلاعات در این پزوهش پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ ) ، پرسشنامه خودکارآمدی ( (GSE ، پرسشنامه حمایت اجتماعی ادراک شده ( SSPQ ) و پرسشنامه فعالیت فیزیکی  ( FAQ ) می باشد. با استفاده از روش آماری ضریب همبستگی پیرسون و نرم افزار آماری SPSS-23 داده های پژوهش مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ­ها :
  نتیجه مطالعه نشان داد عوامل فعالیت فیزیکی و حمایت اجتماعی ادراک شده 33 % توانایی پیش بینی خودکارآمدی را دارند؛ همچنین فعالیت فیزیکی و حمایت اجتماعی ادراک شده می‌توانند 48 % از تغییرات در متغیر سلامت عمومی را تبیین کنند. همچنین بین فعالیت فیزیکی با میزان سلامت عمومی در سالمندان رابطه ی مثبت معنادار وجود دارد (05/0>P). به این معنا که با افزایش  فعالیت فیزیکی،  میزان سلامت عمومی در سالمندان  افزایش می یابد.
نتیجه ­گیری :
حمایت اجتماعی به عنوان قوی ترین و نیرومندترین نیروهای مقابله ای برای رویارویی موفقیت آمیز سالمندان با بیماری ها و شرایط تنش زا شناخته شده است. ارتقاء میزان فعالیت جسمانی در گروه سالمندان منجر به افزایش کیفیت زندگی و سلامت عمومی در سالمندان میگردد.
 
واژه‌های کلیدی: فعالیت فیزیکی، حمایت اجتماعی ادراک شده، خودکارآمدی، سلامت عمومی، نارسایی قلبی سیستولیک، سالمندان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/4/31 | پذیرش: 1400/5/3 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 365 KB]  (33 دریافت)
فایل پوستر [PPT 363 KB]  (9 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadi H, Anisi E, Yaghoubi A, Jamshidbeigi A. The relationship between physical activity and perceived social support with self-efficacy and general health in the elderly with systolic heart failure. 3. 2021; 1
URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-202-fa.html

محمدی حسین، انیسی الهام، یعقوبی علی، جمشیدبیگی امیررضا. بررسی رابطه بین فعالیت فیزیکی و حمایت اجتماعی ادراک شده با میزان خودکارآمدی و سلامت عمومی در سالمندان مبتلا به نارسایی قلبی سیستولیک. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-202-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372