[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل پیش بینی کننده‌ سالمندی موفق در سالمندان
عظیمه خدامی نسب*
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
چکیده:   (410 مشاهده)
زمینه و هدف: امروزه یکی از مؤثرترین راهبردهای ارتقاء سلامت در سالمندان، رسیدن به اهداف سالمندی موفق است که راه حل مناسبی برای کاهش مشکلات و هزینه‌های دوران سالمندی است. از آنجاییکه که بررسی عوامل موثر بر سالمندی موفق، اولین گام جهت ارتقاء جنبه‌های مختلف سلامت آنان می‌باشد؛ لذا هدف از این مطالعه بررسی عوامل پیش بینی کننده مؤثر بر سالمندی موفق در سالمندان است.
روش جستجو: در این مطالعه مروری با استفاده از کلیدواژه‌های سالمند، مسن، سالخورده، پیر، سالمندی موفق، پیش بینی‌کننده، از بانک های اطلاعات PubMed، Science Direct، Cochrane،  Magiran ،  Google Schola و Web of Science جستجو صورت گرفت. به منظور انتخاب مقالات سه معیار ورود مشتمل بر مقالات چاپ شده به زبان انگلیسی و فارسی، مقالات چاپ شده در مجلات داخلی و خارجی و مقالات چاپ شده از سال 2000 به بعد در نظر گرفته شد که نهایتاً  20 مقاله انتخاب گردید و مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: بر اساس نتایج مطالعات متعدد، مشخصه‌های فردی از قبیل سطح تحصیلات، وضعیت شغلی، میزان درآمد و امنیت مالی، تاهل، نداشتن سابقه بیماری های جسمی و روحی، سلامت جسمانی، سلامت معنوی، حمایت اجتماعی، تعاملات اجتماعی، سلامت روان، سطح بالای کیفیت زندگی، خودکارآمدی، عملکرد شناختی، توانایی انطباق و مدیریت در طول مسیر زندگی، برخورداری از حس موفقیت، توانایی انجام فعالیت های روزانه، رضایت از زندگی، شادمانی، هدفمندی، تجارب مثبت رویدادهای زندگی، دیدگاه مثبت داشتن و مفید بودن، اتخاذ سبک زندگی سالم ( انجام مداوم فعالیت فیزیکی، تغذیه مناسب، اجتناب از فعالیت‌های استرس‌زا، عدم مصرف دخانیات، تفریح و عدم مصرف زیاد الکل ) بوده است. از میان این عوامل حمایت اجتماعی( به خصوص از طرف خانواده)، سلامت معنوی، سطح بالای کیفیت زندگی، سطح تحصیلات، میزان درآمد و امنیت مالی و نداشتن سابقه بیماری های جسمی و روحی از مهمترین عوامل پیش بینی کننده سالمندی موفق بودند.
نتیجه گیری: مطالعه درباره‌ی شناسایی شیوه زندگی سالمندان موفق، راهکارهای مناسبی پیش روی مجموعه افراد سالمند قرار می دهد تا بتوانند زندگی خود را با رضایت خاطر و شادمانی سپری کنند. بدین ترتیب این یافته‌ها میتواند راهنمای خوبی برای تمرکز پژوهش‌های بعدی و در نهایت مداخلات مسئولین و متخصصان امر، برای دستیابی به اهداف سالمندی موفق باشد.
واژه‌های کلیدی: پیش بینی کننده‌، سالمندی موفق، سالمندان
     
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/4/31 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 369 KB]  (108 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


خدامی نسب عظیمه. بررسی عوامل پیش بینی کننده‌ سالمندی موفق در سالمندان. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-200-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372