[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مروری اثرات اقدامات دارویی بر کاهش سطح دلریوم بعد از جراحی سالمندان تحت جراحی الکتیو غیر قلبی
محمد رستمی*، فرشته جلالوندی، سعیده زرگانی
علوم پزشکی کرمانشاه
چکیده:   (154 مشاهده)
زمینه و هدف: حدود هشتاد درصد از سالمندان که تحت عمل جراحی قرار می­ گیرند، به دلریوم بعد از عمل دچار می­ شوند که آن­ ها را به یک گروه پر خطر ابتلا به این عارضه تبدیل می­ کند. پیشگیری و درمان به موقع دلریوم می­ تواند باعث کاهش مدت اقامت بستری در بیمارستان، کاهش عوارض داخل بیمارستانی و هزینه­ های مراقبت­ های بهداشتی شود. این مطالعه با هدف بررسی مروری اثرات اقدامات دارویی بر کاهش سطح دلریوم بعد از جراحی سالمندان تحت جراحی الکتیو غیر قلبی صورت گرفت.
روش جستجو: در­ این مطالعه ­ی مروری سیستماتیک، مقالات منتشرشده بین سال­ه ای 2016 الی 2021 در بانک­های اطلاعاتی web of sciences، PubMed، SCOPOS و همچنین مرورگر Google scholar با استفاده از کلیدواژه‏­ های دلریوم پس از عمل، بیماران سالمند، جراحی و همه ­ی ترکیبات احتمالی کلمات بررسی شد، برای پایگاه ­های انگلیسی­ زبان از کلیدواژه‏ های معادل Postoperative delirium، elderly patients، surgery و ترکیبات آن­ ها استفاده وتمامی مطالعات غیر مرتبط حذف گردیدند.
یافته­ها: بر اساس مطالعات منتشر شده، هالوپریدول برای درمان دلریوم بعد از عمل اثر مثبتی دارد. همچنین افزودن کویتاپین به این رژیم دارویی در مقایسه با استفاده تنها از هالوپریدول منجر به رفع حدودا 3.5 روز سریع­تر دلریوم بعد از عمل می­ شود و آژیتاسیون و طول بستری بیماران در بیمارستان را کاهش می­ دهد. در نتایج مطالعاتی دیگر، دکسمدتومیدین خطر این عارضه را در بیماران مسن پس از جراحی غیر قلبی را کاهش می ­دهد. کاهش بروز و نیز کاهش مدت زمان دلریوم توسط دکسمدتومیدین در مطالعاتی دیگر تائید شده است. همچنین بیان گردید که مداخلات همزمان دارویی و غیر دارویی، استفاده از داروهای ضد روان پریشی و درمان دکسمدتومیدین می­ تواند با موفقیت میزان دلریوم پس از عمل در بیماران مسن که تحت عمل جراحی انتخابی و غیر قلبی قرار دارند را کاهش دهد.
نتیجه گیری: دلریوم پس از جراحی در سنین سالمندی، به طور قابل توجهی با نتایج بالینی نامطلوب همراه است. علیرغم مطالعات متعدد انجام گرفته در موضوع کاهش سطح دلریوم پس از جراحی در سالمندان، در مورد استراتژی­ های پیشگیری یا مدیریت آن اتفاق نظر مشخصی وجود ندارد. ارائه­ ی یک الگوریتم مبتنی بر شواهد جهت پیشگیری، تشخیص و مدیریت دلریوم بعد از عمل بر اساس داده­ های موجود می تواند به کنترل بهتر این عارضه منجر شود. پیشگیری و تشخیص شامل تلاش­ های متخصصین بیهوشی و تیم مراقبت های بالینی بعد از عمل است. با این حال، مطالعات با کیفیت بالا در این حوزه کم تعداد هستند. مطالعات آینده باید این روش­ های دارویی پیشگیرانه را به مداخلات چند قسمتی و بین رشته­ ای اضافه کنند تا از دوره­ ی قبل جراحی تا دوره­ ی بستری بعد از عمل، هرچه بیشتر ریسک فاکتورهای بروز دلریوم برطرف گردد.
واژه‌های کلیدی: دلریوم پس از عمل، بیماران سالمند، جراحی
     
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/4/30 | پذیرش: 1400/5/3 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 348 KB]  (20 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


رستمی محمد، جلالوندی فرشته، زرگانی سعیده. بررسی مروری اثرات اقدامات دارویی بر کاهش سطح دلریوم بعد از جراحی سالمندان تحت جراحی الکتیو غیر قلبی. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-191-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372