[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان سالمندان؛ مطالعه مروری
نجمه زمانی*، محمد مهدی حاجی سعید، مهدیه دهقانی
دانشگاه علوم پزشکس شهید صدوقی یزد
چکیده:   (235 مشاهده)
زمینه و هدف: باتوجه به بالارفتن میانگین سنی در جهان، سالمندان نسبت قابل توجهی از افراد یک جامعه را تشکیل می دهند. سالمندی  سـلامت و فانکشن دهان را نیزتحـت تـأثیر قـرار می دهد.سلامت دهان و دندان نقش بسیار مهمی در زندگی افراد دارد. اختلالات سلامت دهان ودندان می تواند مشکلاتی در فانکشن عضلات,زیبایی چهره, تغذیه,تکلم و تغییر کیفیت زندگی فردی و اجتماعی ایجادکند و حتی زمینه ساز بیماری های خاص باشد.لذا این مطالعه با هدف تعیین وضعیت سلامت دهان و دندان سالمندان بامروری برمطالعات گذشته انجام گرفته است.
روش جستجو: این مطالعه مروری با جستجوی کلیدواژه های بهداشت دهان و دندان، رفتارهای بهداشتی و سالمندان درپایگاه های اطلاعاتی جهاد دانشگاهی ، اسکوپوس، پابمد، گوگل اسکولار درمحدوده زمانی2020-2010 انجام شد.125مقاله دریافت شدکه بعداز بازبینی67 مقاله بادرنظرگرفتن معیارهای ورود و خروج موردبررسی قرارگرفتند.
یافته ها: یافته مطالعات بررسی شده بیانگر وضعیت نامطلوب بهداشت و سلامت دهان و دندان سالمندان در اکثر نقاط جهان بود. مهم ترین عوامل موثر بر نامطلوب بودن وضعیت سلامت دهان و دندان در سالمندان وضعیت سیستمیک، مصرف داروهای متعدد،سطح آگاهی پایین در این زمینه،عدم رعایت بهداشت، عدم مراقبت صحیح از پروتزهای مختلف،ضعف سیستم ایمنی،ناتوانی مالی و عدم توجه کافی به وضع سالمندان در کشورها به خصوص ایران گزارش شده بود. تحقیقات نشان داد که اکثر سالمندان فاقد دندان بودند( اکثر آنان از دندان مصنوعی و پروتزهای مختلف استفاده میکردند). سالمندانی که دارای دندان مصنوعی بودند بیش از نیمی از آنان نیازمند به دندان مصنوعی جدید یا تعمیر آن بودند. همچنین لازم به ذکر است در اکثر سالمندانی که دارای دندان بودند تقریبا نیمی از دندان ها باید کشیده می شد. یافته ها حاکی از آن بود با بررسی وضعیت دهان  سالمندان نقاط مختلف، متوجه شیوع بالای ضایعاتی در مخاط دهان آنان شده بودند.یافته مقالات پیرامون ضایعات دهانی در سالمندان  بیانگر آن بود ضایعاتی مثل پیگمانتاسیون،زبان شیاردار،وازیکوریتی و ضایعه سفید و قرمز بیشترین شیوع را در سالمندان داشتند. لازم به ذکر است این ضایعات دهانی در سالمندان مقیم ایران بیشتر از غیر ایرانی مشاهده شده بود؛ که علت این تفاوت،عادات بهداشتی،توجه بیشتر به سالمندان، تفاوت فرهنگی،سطح تحصیلات و تفاوت های نژادی گزارش شده بود. بررسی اجمالی مقالات نشان داد مقیم بودن در سرای سالمندان،سن بیشتر،جنسیت( مردان بیشتر از زنان)، استفاده از پروتز های مختلف و عدم آگاهی کافی و رعایت بهداشت تاثیر بسیاری در به وجود آمودن ضایعات دهانی در سالمندان داشتند
نتیجه گیری: نتایج مطالعات بررسی شده نشان داد که سلامت  دهان و دندان سالمندان وضعیت مطلوبی ندارد و از آنجاییکه رسیدگی به وضعیت سلامت دندان قبل از سالمندی بسیار حائز اهمیت است، تاکید می شودکه برنامه ریزی مناسب برای آموزش عمومی مردم در این زمینه صورت بگیرد تا در آینده شاهد پیشگیری از مشکلات دهان و دندان و ارتقاء سلامت دهان و دندان در سالمندان باشیم. همچنین از مسئولان مربوطه انتظار می رود که توجه ویژه ای به اجرای خدمات سلامت دهان و دندان در سالمندان داشته باشند و در پیشبرد برنامه های آموزشی، بهداشتی و درمانی کوشا باشند.
 
واژه های کلیدی: بهداشت دهان و دندان، سلامت دهان و دندان،رفتارهای بهداشتی، سالمندان
واژه‌های کلیدی: بهداشت دهان و دندان، سلامت دهان و دندان، رفتارهای بهداشتی، سالمندان
     
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/4/29 | پذیرش: 1400/4/31 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 363 KB]  (63 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


زمانی نجمه، حاجی سعید محمد مهدی، دهقانی مهدیه. بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان سالمندان؛ مطالعه مروری. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-188-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372