[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت و وضعیت روانشناختی ، سالمندان ساکن شهرستان تبریز در سال 1398
لیلا بهبودی، فاطمه باختری اقدم، زینب کریمی، ندا گیلانی، سمیرا عبدالعلی زاده ایل، سمانه نوروزی، شهاب پاپی*
دانشگاه علوم پزشکی تبریز
چکیده:   (87 مشاهده)
اهداف : سالمندی یکی از دوره های حساس زندگی است  وسبک زندگی ، نقش تعیین کننده ای در زندگی آنان  دارد. از این رو مطالعه حاضر با هدف بررسی  سبک زندگی  ارتقا دهنده سلامت و وضعیت روانشناختی ، سالمندان انجام شد.
مواد و روش ها : این مطالعه از نوع مقطعی است که جامعه آماری آن کلیه سالمندان ساکن شهر و روستاهای تبریز است. به منظور انتخاب نمونه مورد نظر از روش تصادفی استفاده شد. داده ها از طریق پرسشنامه های معتبر سبک زندگی سالم و اختلال شناختی، بهزیستی روانی و افسردگی جمع آوری شد. اطلاعات گردآوری شده با استفاده از روش های آمار توصیفی و تحلیلی در نرم افزار spss22 تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: در این مطالعه میانگین سنی شرکت کنندگان9/7 ± 94/68بود. نتایج حاصل از تحلیل داده ها با استفاده از ضریب همبستگی نشان داد که سبک زندگی در میان سالمندان روستایی تحت مطالعه با شناخت  ارتباط معنی دار و مثبت دارد (295/0r= 001/0p=) بین سبک زندگی با افسردگی ارتباط معنی دار و منفی (24/0-r=  001/0p=)، و با بهزیستی روانی ارتباط معنی دار و مثبت وجود دارد .در میان سالمندان شهری سبک زندگی با شناخت ارتباط معنی دار آماری ندارد(123/0r=   077/0p=) بین سبک زندگی با افسردگی ارتباط معنی دار آماری وجود نداشت (009/0r= 9/0p=) اما سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت با بهزیستی روانی ارتباط معنی دار مثبتی را نشان داد.
 نتیجه گیری: با توجه به تاثیر مهم سبک زندگی بر روی شناخت و حافظه ، بهزیستی روانی و افسردگی آموزش به سالمندان هم در جوامع شهری و هم روستایی امری کاملا مهم و جدی قلمداد می شود. لذا به کارگیری برنامه های ارتقاء سلامت برای افزایش آگاهی عمومی میتواند منجر به بهتر شدن زندگی آنان شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/4/29 | پذیرش: 1400/5/3 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 366 KB]  (6 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


بهبودی لیلا، باختری اقدم فاطمه، کریمی زینب، گیلانی ندا، عبدالعلی زاده ایل سمیرا، نوروزی سمانه و همکاران.. بررسی سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت و وضعیت روانشناختی ، سالمندان ساکن شهرستان تبریز در سال 1398. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-187-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372