[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر معنی درمانی گروهی بر اضطراب وجودی سالمندان ساکن در خانه های سالمندان (مرور سیستماتیک)
امیررضا صالح مقدم*، شهره بهروز
چکیده:   (206 مشاهده)
زمینه و هدف:  امروزه پیشرفت های پزشکی، کاهش میزان باروری و افزایش امید به زندگی ، باعث افزایش جمعیت سالمندان در سراسر جهان گردیده است. یکی از موضوعات مهم سلامت روان در سالمندان، اضطراب است که با مرگ نزدیکان، از دست دادن قدرت و توانایی های جسمی ، اضطراب وجودی سالمندان به خصوص در خانه های ساالمندان افزایش میابد. ازجمله درمانهای شناختی رفتاری(CBT)، معنا درمانی است که درکاهش اضطراب موثر است. معنادرمانی در بردارنده و مرتبط با ابعاد زیستی، روان شناختی و معنوی بشر است.. معنادرمانی گروهی فرصتی فراهم میکند تا افراد به شناخت، درک و رهاسازی خود از موانعی که آزادی آنان را سد کرده، دست یابند. هدف از مطالعه حاضر مروری بر تاثیر معنی درمانی گروهی بر اضطراب وجودی سالمندان ساکن در خانه های سالمندان است.
روش جستجو  : مطالعه حاضر یک مطالعه مروری سیستماتیک است که با استفاده از پایگاه داده­های بین المللی و فارسی IranMedex ، PubMed ، SID ، Magi ran ،Google scholar  وScopus  به روش  Tittle searchبین سال های 2010 تا 2021 انجام شد. جستجوی مقالات با ­استفاده از کلید واژه ­های"logo therapy"، " existential anxiety"، " elderly"، "nursing homes"، معنا درمانی، اضطراب وجودی، سالمندان و خانه های سالمندان انجام­گرفت. مقالاتی که معیارهای ورود به پژوهش را اعم از نوع مطالعه(کارآزمایی بالینی تصادفیRTC)، انجام مداخله معنادرمانی به طور اختصاصی در سالمندان ساکن در خانه های سالمندان، زبان مقاله (انگلیسی یا فارسی) و دسترسی به متن کامل مقاله را دارا بودند­، مورد استفاده قرار گرفتند. بررسی ­و ­تحلیل کیفیت مقالات بر اساس PRIZMA توسط 2 نفر از پژوهشگران به طور مستقل انجام گرفت.
یافته‌ها: از 425 مقاله  اولیه یافت شده ، 101 مقاله با بررسی عنوان به دلیل تکراری بودن،  134 مقاله به دلیل عدم انجام مداخله به طور اختصاصی در سالمندان ساکن در خانه های سالمندان، 97 مقاله به دلیل عدم انجام مداخله معنادرمانی به طور مستقل، 85 مقاله به دلیل نوع مطالعه و در نهایت 8 مقاله که به ­ارزیابی تاثیر معنادرمانی بر اضطراب وجودی سالمندان ساکن در خانه های سالمندان پرداخته بودند، مورد بررسی­ قرار گرفتند. در اکثر مطالعات به تأثیرات قابل توجه معنادرمانی بر کاهش اضطراب وجودی سالمندان ساکن در خانه های سالمندان اشاره شده است.
نتیجه گیری: با توجه به تأثیرات مثبت معنادرمانی در کاهش اضطراب وجودی و بالاخص اضطراب مرگ سالمندان ساکن در خانه های سالمندان، توصیه می­شود اینگونه مداخلات در طراحی برنامه ­مراقبتی سالمندان ساکن در خانه های سالمندان به دلیل سهولت  دسترسی، ارزان و بی­عارضه­ بودن، لحاظ شود.
واژه‌های کلیدی: معنادرمانی، اضطراب وجودی، سالمندان، خانه سالمندان
     
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/4/22 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 366 KB]  (37 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


صالح مقدم امیررضا، بهروز شهره. تاثیر معنی درمانی گروهی بر اضطراب وجودی سالمندان ساکن در خانه های سالمندان (مرور سیستماتیک). 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-176-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372