[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نگرش سالمندان نسبت به معنویت در بحران بیماری‌های نوپدید: یک مطالعه کیفی
محمد امین رضائی*، علی عزیزی، زهرا سادات مهدیون
چکیده:   (171 مشاهده)
مقدمه و هدف: انسان‌ها در گرفتاری‌ها و مشکلات از خداوند طلب یاری می‌جویند. امروزه نیز با توجه به مشکلات روانی ناشی از وقوع بحران‌هایی نظیر ویروس کرونا، پرداختن به نقش معنویت در سلامت انسان‌ها علی‌الخصوص جامعه سالمندان به عنوان یکی از آسیب پذیرترین اقشار ضرورت دارد.

روش بررسی: این مطالعه یک پژوهش کیفی به روش تحلیل محتوا است که در پائیز 1399 انجام شد. داده‌ها با استفاده از مصاحبه‌های نیمه ساختار یافته گروهی متمرکز با 30 نفر از سالمندان شهرستان ملایر که به روش مبتنی بر هدف انتخاب شدند، گردآوری‌ شد. در مجموع 4 مصاحبه گروهی متمرکز انجام‌ شد. به منظور غنای اطلاعات، از مشارکت‌کنندگان متفاوت (وضعیت‌های اقتصادی- اجتماعی- مذهبی- فرهنگی مختلف و از هر دو جنسیت) استفاده شد. مدت زمان مصاحبه‌ها به طور میانگین 90 دقیقه بود. مصاحبه با یک سوال باز و کلی شروع و سپس در جریان انجام مصاحبه‌ها تعدیل شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها به طور مداوم، همزمان با جمع آوری داده‌ها و به روش تحلیل محتوای قراردادی انجام گردید.

یافته‌ها: پس از تحلیل محتوا، داده‌ها در 32 زیرطبقه و 2 طبقه شامل نگرش معنوی در عامه سالمندان و نگرش سالمندان نسبت به وضعیت معنویت در کادر درمان طبقه بندی شدند.
ویژگی‌های مرتبط با نگرش معنوی عامه سالمندان در 22 زیر طبقه شامل: پذیرش خدا سوی بودن کرونا، تاوان گناهان و مجازات انسان به وسیله این بیماری، حس قریب الوقوع بودن مرگ در پی شیوع، حالات خوف و رجاء، توبه از گناهان احتمالی گذشته، ادای دِین و حق‌الناس به مردم، تضرع، دوری از تکبر، تمرین صبر، توکل، نزدیک شدن به مقام رضا، توسل به معصومین (ع)، قرائت قرآن مجید، قرائت ادعیه (دعای فرج و دعای هفتم صحیفه سجادیه)، مواسات، قربانی، صدقه، همدلی، قناعت، نماز خواندن، ذکر اسماء خداوند و رشد معنوی بود.
 ویژگی‌های مرتبط با نگرش سالمندان نسبت به وضعیت معنویت کادر درمان نیز 10 زیر طبقه شامل: کاهش پزشک ستیزی در جامعه، بالا رفتن شأن و جایگاه کادر درمان در بین مردم، فداکاری، عطوفت، از خود گذشتگی، یاری رساندن به بیماران، عشق به خدمت، مسئولیت پذیری، تعهد به اخلاق حرفه‌ای و تلاش خستگی ناپذیر قرار داده‌شد.

نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد وقوع پاندمی کووید-19 سبب نگرشی نو نسبت به معنویت در کادر درمان و همچنین افزایش نیاز‌های معنوی در جامعه سالمندان شده‌است و آنان، معنویت را به عنوان یک راهبرد در جهت کاهش اضطراب و استرس در این بحران به کار گرفته‌اند.

واژه‌های کلیدی: معنویت، بحران نوپدید، سالمندان، ملایر
     
نوع مطالعه: کیفی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/4/7 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 409 KB]  (29 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


رضائی محمد امین، عزیزی علی، مهدیون زهرا سادات. بررسی نگرش سالمندان نسبت به معنویت در بحران بیماری‌های نوپدید: یک مطالعه کیفی. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-156-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372