[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر بحث گروهی مراقبت محور بر روی فرسودگی مراقبین بیماران مبتلا به سکته مغزی
پگاه شریفیان، مرتضی شمسی زاده*
دانشگاه علوم پزشکی همدان
چکیده:   (143 مشاهده)
مقدمه: با توجه به پیشرفت بیماری های مزمن از جمله سکته مغزی و پیدایش مشکلات جسمی و روانی برای این بیماران در طول دوره بیماری و فرایند درمان، نیاز به یک فرد برای مراقبت از بیماران وجود دارد. مراقبین در روند مراقبت از بیمار ممکن است با مشکلات زیادی رو به رو شده که در نهایت منجر به فرسودگی آن ها شود. این مطالعه با هدف تعیین  تاثیر بحث گروهی مراقبت محور بر روی فرسودگی مراقبین انجام شد.   
مواد و روش ها: مطالعه حاضر یک مطالعه مداخله‌ای از نوع نیمه تجربی دو گروهی با طرح قبل و بعد بود که بر روی 40 نفر از مراقبین بیماران بستری در بخش نورولوژی بیمارستان سینا شهر همدان که به روش نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب و سپس به دو گروه آزمون و کنترل تقسیم شدند (گروه آزمون=20، گروه کنترل=20)، صورت گرفت. ابزار جمع آوری اطلاعات پرسشنامه فرسودگی مراقبین زاریت بود که قبل و بعد از مداخله توسط دو گروه تکمیل گردید. در گروه مداخله علاوه بر آموزش های روتین پرسنل، 6 جلسه بحث گروهی مراقبت محور با حضور محقق و پرسنل مجرب برگزار گردید. داده ها با استفاده از آمار توصیفی و آمار استنباطی شامل  آزمون های تی زوجی، مستقل و کای اسکوئر  و با استفاده از نرم افزار SPSS 22  تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج این مطالعه نشان داد که بین دو گروه مطالعه، از نظر میانگین نمرات فرسودگی و ابعاد آن قبل از مداخله هیچ تفاوت آماری معنی داری وجود نداشت (05/0p>). پس از مداخله از نظر میانگین نمرات فرسودگی و ابعاد اجتماعی (002/0p=) و عاطفی (029/0p=) تفاوت آماری معنی داری بین دو گروه مورد مطالعه مشاهده شد اما این تفاوت در ابعاد فردی، اقتصادی و کلی معنی دار نبود (05/0p>).
نتیجه­گیری: با توجه به تاثیرگذار بودن بحث گروهی مراقبت محور بر کاهش فرسودگی مراقبین بیماران مبتلا به سکته مغزی، میتوان مراقبین را به حضور در جلسات آموزشی و قرار گرفتن در برنامه مراقبت های پس از ترخیص بیمار به منظور کاهش فرسودگی تشویق کرد.
واژه‌های کلیدی: بحث گروهی، فرسودگی مراقب، سکته مغزی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/31 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 363 KB]  (24 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Ethics code: IR.UMSHA.REC.1397.752


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


شریفیان پگاه، شمسی زاده مرتضی. تاثیر بحث گروهی مراقبت محور بر روی فرسودگی مراقبین بیماران مبتلا به سکته مغزی. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-147-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372