[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر آموزش باز خود محور فعالیت های فیزیکی بر کیفیت زندگی بیماران همودیالیزی: یک مطالعه کارآزمایی بالینی
مرتضی شمسی زاده، پگاه شریفیان*
دانشگاه علوم پزشکی همدان
چکیده:   (153 مشاهده)
زمینه و هدف: جلسات درمانی همودیالیز کیفیت زندگی بیماران همودیالیزی را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از مراقبت‌های حین دیالیز ورزش و تحرک کافی به منظور ارتقاء کیفیت زندگی آن هاست. این مطالعه با هدف "تعیین تاثیر آموزش باز خود محور فعالیت های فیزیکی بر کیفیت زندگی بیماران همودیالیزی" انجام شد.   
روش ها: در این مطالعه کارآزمایی بالینی یک سوکور با گروه کنترل، 90 نفر از بیماران مراجعه کننده به مراکز دیالیز بیمارستان بهشتی و بعثت شهر همدان در سال 1397 به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب و به صورت تخصیص تصادفی بلوکی به دو گروه آزمون (45 نفر) و کنترل (45 نفر) تقسیم شدند. ابزار جمع آوری اطلاعات در این مطالعه چک لیست اطلاعات دموگرافیک و  پرسشنامه استاندارد کیفیت زندگی بیماران کلیوی بود که قبل از مداخله و در انتهای هفته های دوم، چهارم، ششم، هشتم و دوازدهم پس از شروع مداخله توسط نمونه های پژوهش تکمیل گردید. در گروه مداخله، طی جلسات دیالیز به مدت دوازده هفته، به بیماران آموزش نحوه انجام فعالیت های فیزیکی با کش های پیلاتس در مقاومت های مختلف، با روش آموزش باز خود محور، داده شد. داده ها با استفاده از آمار توصیفی و آمار استنباطی شامل آزمون های تی مستقل و کای اسکوئر و با استفاده از نرم افزار SPSS 22 در سطح معنی داری 05/0 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج نشان داد که هیچ تفاوت قابل ملاحظه ای در مشخصات دموگرافیک نمونه های پژوهش بین دو گروه مداخله و کنترل وجود ندارد (05/0˃p). قبل از مداخله تفاوت معنی داری بین دو گروه از نظر میانگین نمره ابعاد مختلف کیفیت زندگی وجود نداشت ( 05/0 p>)؛ ولی بعد از مداخله این تفاوت جز در بعد بار بیماری کلیوی، در سایر ابعاد از نظر آماری معنی دار بود ( 05/0 p<).
نتیجه­گیری: با توجه به مطالعه حاضر آموزش باز خود محور فعالیت های فیزیکی به بیماران همودیالیزی می تواند در افزایش کیفیت زندگی آنان موثر باشد. لذا توصیه به انجام تمرینات ورزشی و قرار دادن آن در برنامه مراقبت های حین دیالیز می تواند در ارتقای سلامت بیماران موثر باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/31 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 361 KB]  (21 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Research code: 9712218009
Ethics code: IR.UMSHA.REC.1397.734
Clinical trials code: IRCT2017013003230N5


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


شمسی زاده مرتضی، شریفیان پگاه. تاثیر آموزش باز خود محور فعالیت های فیزیکی بر کیفیت زندگی بیماران همودیالیزی: یک مطالعه کارآزمایی بالینی. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-146-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372