[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مدل مفهومی خودمدیریتی در سالمندان مبتلا به چند بیماری مزمن هم زمان: یک مروریکپارچه
فرحناز محمدی شاهبلاغی، هاجر صادقی*، محمد علی حسینی، مسعود فلاحی خشکناب، غلامرضا قائد امینی
علوم بهزیستی و توانبخشی
چکیده:   (201 مشاهده)
زمینه و هدف: با افزایش سن، بار بیماری­ها و ابتلای افراد به چند بیماری مزمن هم­زمان (Multiple Chronic Condition) یا (MCC) افزایش می­یابد. ابتلا به MCC نیاز به استفاده از خدمات و امکانات مراقبت سلامتی را افزایش می­دهد. علاوه بر مدیریت و مراقبت بالینی، توجه به نیازهای خودمدیریتی در سالمندان مبتلا به MCC به منظور کاهش علایم بیماری و حفظ کیفیت زندگی آنان اهمیت دارد. مدل­های خودمدیریتی موجود در پیش­بینی کامل خودمدیریتی در سالمندان موفق نبوده­اند،  لذا این مطالعه با هدف توسعه مدل مفهومی خودمدیریتی در سالمندان مبتلا به MCC، بر اساس رویکرد اکولوژیک انجام گردید.
روش جستجو: یک بررسی یکپارچه متون بر مطالعات نظری و تجربی انجام شد. جهت جستجوی دقیق از کلیدواژه­های انگلیسی ذکر شده در Mesh، شامل: Multiple chronic condition ، Multiple concomitant chronic diseases، aging، elderly، Self- Management، multi-morbidity،Comorbidity، Concurrent multiple medical condition، Predictors، Concurrent multiple medical conditions، Older Adult، Old age، Risk Factor، همراه با کلیدواژه­های Factors, Risk Factors, Predictors, ، Designing Model ،Model Testing ، با استفاده از پایگاه داده­های الکترونیک شامل: Web Of Sciences، PubMed، Scopus جستجو شد و کلید واژه­های فارسی از قبیل: چند بیماری مزمن هم­زمان، خودمدیریتی، خود رهبری، مدیریت بر خود، مدیریت خویشتن، مولتی موربیدیتی، مدیریت شخصی، سالخوردگی، پیری، سالمندان، خودمدیریتی در افراد مسن در پایگاه داده­های داخلی از جمله Magiran، SID و Iranmedex به صورت تکی و ترکیبی با کلیدواژه­های عوامل، ریسک فاکتورها، پیش­بینی­کننده­ها، طراحی مدل و آزمون مدل استفاده شد. مطالعات زبان انگلیسی و فارسی از سال 1980 تا 2021 بررسی شده است. مراحل مطالعه شامل: شناسایی مسئله، بررسی متون و استخراج مطالعات، ارزیابی کیفیت مطالعات، جمع آوری داده­ها، تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از تحلیل محتوای هدایت شده و نتیجه گیری بود.
یافته ها:   در نهایت 31 مقاله وارد شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. پس از تجزیه و تحلیل، پیش­بینی­کننده­های خودمدیریتی در سالمندان مبتلا به MCC، در گروههای فردی، بین فردی، سازمانی و عوامل اجتماعی دسته­بندی شدند. عوامل فردی بیشترین پیش­بینی­کننده­ها را در زیر گروه­های بیملری­ها، دانش، عوامل رفتاری، بیولوژیکی و روانشناختی دارند. از نظر اجتماعی، سازمانی و عوامل بین فردی می­توانند تأثیرات غیرمستقیمی بر خودمدیریتی سالمندان داشته باشند.
نتیجه گیری: بسیاری از عوامل بر خودمدیریتی در سالمندان مبتلا به MCC همزمان تاثیر دارد. اما عامل فردی بیشترین پیش بینی کنندگی را نشان داد. مدل طراحی شده خودمدیریتی به دلیل پوشش دادن همه عوامل پیش بینی کننده به عنوان مدل جامع نسبت به مدلهای موجود در نظر گرفته می­شود. پیشنهاد می شود در پژوهش های آینده جهت مطالعه، از تمام سطوح مدل فاکتورهایی انتخاب گردد. نتایج مطالعات نشان داد که مدل های موجود در پیش بینی خودمدیریتی در سالمندان مبتلا به MCC موفق نبوده اند. ضمن اینکه خودمدیریتی در سالمندان مبتلا به MCC یک پدیده پیچیده و چند بعدی فردی، بین فردی،  سازمانی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است. با توجه به جامعیت و اختصاصی بودن مدل استخراج شده در این مطالعه نسبت به مدل های موجود، پیشنهاد می گردد پژوهشگران در زمینه کاربرد مدل مذکور مطالعات بیشتری انجام دهند.
واژه‌های کلیدی: مدل مفهومی، سالمندان، چند بیماری مزمن همزمان، خودمدیریتی
     
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/30 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 373 KB]  (33 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


محمدی شاهبلاغی فرحناز، صادقی هاجر، حسینی محمد علی، فلاحی خشکناب مسعود، قائد امینی غلامرضا. مدل مفهومی خودمدیریتی در سالمندان مبتلا به چند بیماری مزمن هم زمان: یک مروریکپارچه. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-133-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372