[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
کاردرمانی در سالمندان مبتلا به دمانس
مرجان قندی*، رضا دهنویه، رضا گودرزی، مصطفی الماسی دوغایی، ملاحت اکبرفهیمی
دانشگاه علوم پزشکی کرمان
چکیده:   (287 مشاهده)
مقدمه و اهداف: با توجه به روند پیری جمعیت، تعداد سالمندانی که با بیماری دمانس تشخیص داده می‌شوند، در حال افزایش است. دمانس، بیماری مزمن و پیشرونده ای است که موجب اختلالات حافظه، مشکلات رفتاری و استقلال در فعالیت های روزانه می‌شود. کاردرمانی یکی از رایج ترین درمان های روانی، اجتماعی، شناختی و حرکتی است که توسـط درمـانگر اجـرا شـده و باعـث افـزایش اعتمـاد بـه نفـس، خودسازی و تقویت رفتارهای کاری در بیمار می‌شـود. اگرچه فناوری کاردرمانی در بسیاری از کشورها و از جمله ایران، در درمان و کنترل بیماری ها کاربرد دارد، لیکن ابعاد مختلف آن اعم از ایمنی، اثربخشی بالینی، هزینه اثربخشی و ابعاد اخلاقی، اجتماعی و قانونی آن در کشور مورد ارزیابی قرار نگرفته است.
روش جستجو: ارزیابی ایمنی کاردرمانی در سالمندان، به روش مرور نظام مند مطالعات مورد بررسی قرار گرفت که داده ی مرتبط یافت نشد. بعد اثربخشی از طریق کارآزمایی بالینی کنترل شده تصادفی سه سویه کور به شماره IRCT20191027045253N1 بررسی شد، بدین ترتیب که سالمندان مبتلا به دمانس که بیماری شان توسط نورولوژیست تایید شده بود، 12جلسه یک ساعته مداخله کاردرمانی در منزل دریافت کردند و با مبتلایانی که صرفا دارو مصرف می‌کردند، مورد مقایسه قرار گرفتند. جهت ارزشیابی اقتصادی نیز بر اساس نتایج حاصل از کارآزمایی بالینی، از روش های هزینه مطلوبیت و هزینه-اثربخشی استفاده شد. بدین منظور از دیدگاه نظام سلامت، پیامدها و هزینه ها استخراج شد. ارزیابی ابعاد اخلاقی، اجتماعی و قانونی از طریق مصاحبه با نورولوژیست، متخصصان طب سالمندی و کاردرمانگران و نیز مراقبانی که در این کارآزمایی شرکت کرده بودند، انجام گرفت.
یافته ها: نتایج حاصل از کارآزمایی بالینی که به شیوه مداخله کاردرمانی در سالمندان مبتلا به دمانس که در مراحل خفیف تا متوسط بیماری بودند، نشان داد مداخلات کاردرمانی بر میزان شناخت، کیفیت زندگی و تست ارزیابی عملکردی Barthel اثرات مثبت داشته است. مراقبین غیر رسمی بیماران نیز12جلسه مداخله کاردرمانی به منظور تطبیق، ایمن سازی منزل و کاهش بار مراقبت دریافت کردند که نتایج آزمون های آماری افسردگی، تعادل کاری اکوپیشنال و مدیریت زمان معنی دار شده و اثربخشی مداخله برای مراقبین را به همراه داشت. هزینه‌ها بر اساس نتایج کارآزمایی بالینی استخراج و از دیدگاه نظام سلامت، محاسبه شد که با توجه به اختلاف پیامد ها و هزینه ها، فناوری کاردرمانی، هزینه اثربخش ارزیابی شد.
نتیجه گیری: نتایج حاصل از کارآزمایی بالینی و نشست خبرگان نشان می‌دهد که به احتمال زیاد فناوری کاردرمانی در سالمندان مبتلا به دمانس ایمن بوده، با تعداد جلسات بیشتر اثربخش تر و به لحاظ اقتصادی، هزینه اثربخش است. مداخله از جنبه های اخلاقی، اجتماعی و قانونی با توجه به نظر متخصصان و بیماران که از طریق مصاحبه حاصل شد، مورد تایید قرار گرفت.
واژه‌های کلیدی: دمانس، کاردرمانی، سالمندان، هزینه اثربخشی، ارزیابی فناوری سلامت
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/30 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 372 KB]  (49 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Ethics code: IR.KMU.REC.1398.329
Clinical trials code: IRCT20191027045253N1


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ghandi M, Dehnavieh R, Goudarzi R, Almasi Doughaee M, Akbarfahimi M. Occupational therapy in the elderly with dementia. 3. 2021; 1
URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-125-fa.html

قندی مرجان، دهنویه رضا، گودرزی رضا، الماسی دوغایی مصطفی، اکبرفهیمی ملاحت. کاردرمانی در سالمندان مبتلا به دمانس. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-125-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372