[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر معنادرمانی بر احساس تنهایی زنان سالمند ساکن در خانه های سالمندان (مرور سیستماتیک)
شهره بهروز*، امیررضا صالح مقدم
چکیده:   (208 مشاهده)
زمینه و هدف:  بسیاری از سالمندان دوره پیری را به عنوان دوره تنهایی توصیف میکنند و از آن به عنوان یک تجربه ناخوشایند و ترسناک یاد میکنند که مشکلات روان شناختی، جسمانی شدیدی را به دنبال دارد. احساس تنهایی یکی از نشانه های افسردگی و عامل ایجاد آسیب های روانشناختی در سالمندان به خصوص سالمندان ساکن در خانه های سالمندان است. برای رفع احساس تنهایی و افزایش کیفیت زندگی و سلامت روان سالمندان روش های متعددی وجود دارد که از جمله آنها میتوان به روان درمانی و به خصوص معنادرمانی اشاره کرد. معنادرمانی گروهی فرصتی فراهم میکند تا افراد به شناخت، درک و رهاسازی خود از موانعی که آزادی آنان را سد کرده، دست یابند. مطالعه حاضر با هدف بررسی تاثیر معنادرمانی بر احساس تنهایی زنان سالمند ساکن در خانه های سالمندان انجام شد.
روش جستجو  : مطالعه حاضر یک مطالعه مروری سیستماتیک است که با استفاده از پایگاه داده­های بین المللی و فارسی IranMedex ، PubMed ، SID ، Magi ran ،Google scholar  وScopus  به روش  Tittle searchبین سالهای 2010 تا 2021 انجام شد. جستجوی مقالات با ­استفاده از کلیدواژه­های"logo therapy"،"loneliness"،" elderly women "،"nursing homes"، معنا درمانی، احساس تنهایی، زنان سالمند و خانه های سالمندان انجام­گرفت. مقالاتی که معیارهای ورود به پژوهش را اعم از نوع مطالعه(کارآزمایی بالینی تصادفیRTC)، انجام مداخله معنادرمانی به طور اختصاصی در زنان سالمند ساکن در خانه های سالمندان، زبان مقاله (انگلیسی یا فارسی) و دسترسی به متن کامل مقاله را دارا بودند­، مورد استفاده قرار گرفتند. بررسی ­و ­تحلیل کیفیت مقالات بر اساس PRIZMA توسط 2 نفر از پژوهشگران به طور مستقل انجام گرفت.
یافته‌ها: از 457مقاله اولیه یافت شده ، 131 مقاله با بررسی عنوان و چکیده به دلیل تکراری بودن،  162 مقاله به دلیل عدم انجام مداخله به طور اختصاصی در زنان سالمند ساکن در خانه های سالمندان، 87 مقاله به دلیل عدم انجام مداخله معنادرمانی به طور مستقل،  79 مقاله به دلیل نوع مطالعه، 4 مقاله به دلیل نامرتبط بودن زبان حذف و در نهایت 12 مقاله که به ­ارزیابی تاثیر معنادرمانی بر احساس تنهایی زنان سالمند ساکن در خانه های سالمندان پرداخته بودند، مورد بررسی­قرار گرفتند. در اکثر مطالعات به تأثیرات مثبت و قابل توجه معنادرمانی بر کاهش احساس تنهایی زنان سالمند ساکن در خانه های سالمندان اشاره شده است.
نتیجه گیری: با توجه به تأثیرات مثبت معنادرمانی در احساس تنهایی و انزوای زنان سالمند ساکن در خانه های سالمندان، توصیه می­شود اینگونه مداخلات در طراحی برنامه ­مراقبتی زنان سالمند ساکن در خانه های سالمندان به دلیل سهولت  دسترسی، ارزان و بی­عارضه­بودن، لحاظ شود.
واژه‌های کلیدی: معنادرمانی، احساس تنهایی، زنان سالمند، خانه سالمندان
     
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/29 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 364 KB]  (35 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


بهروز شهره، صالح مقدم امیررضا. تاثیر معنادرمانی بر احساس تنهایی زنان سالمند ساکن در خانه های سالمندان (مرور سیستماتیک). 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-112-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372