[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط بیماری‌های مزمن با ابتلا به سوء تغذیه در سالمندان غیربستری در تهران
حانیه گل افروز*، آرزو پیران
چکیده:   (184 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی عروقی، دیابت نوع 2 و فشار خون بالا ارتباط نزدیکی با شیوه زندگی و تغذیه فرد در طولانی مدت دارا می باشد. این بیماری ها سلامت بسیاری از افراد جامعه بخصوص جمعیت رو به افزایش سالمندان را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است اثرات نامطلوب تغذیه­ای را به دنبال داشته باشد و موجب سوءتغذیه و کاهش کیفیت زندگی فرد شود. از این رو هدف این مطالعه بررسی رابطه بیماری­های مزمن مانند دیابت نوع دو، فشارخون بالا و بیماری­های قلبی_عروقی بر سوءتغذیه در سالمندان می باشد. 
مواد و روش­ها: مطالعه حاضر بر روی 79 سالمند غیر­بستری بالاتر از 60 سال مراجعه کننده به مراکز بهداشتی در شهر تهران انجام گرفت. نمونه­ها بصورت آسان انتخاب شدند. اطلاعات دموگرافیک با روش مصاحبه فرد به فرد جمع آوری شد و با استفاده از پرسشنامه­ی MNA ابتلا به سوءتغذیه افراد مورد بررسی قرار گرفت. به منظور تجزیه و تحلیل داده­ها نسخه 24 نرم افزار SPSS  مورد استفاده قرار گرفت و از آزمون رگرسیون لجستیک  برای بررسی ارتباط بین بیماری­های مزمن و ابتلا به سوءتغذیه در سالمندان استفاده شد.
یافته ها: در بین افراد مورد بررسی 35 نفر (%44.3) مرد و 44 نفر (%55.7) زن بودند. از کل این افراد 16 نفر (%20.3) بیماری قبی عروقی، چربی خون و فشار خون، 4 نفر (%5.1) بیماری غدد درون ریز مثل دیابت نوع دو و مشکلات تیروئیدی، 3 نفر (%3.8) بیماری­های عصبی، 8  نفر(%3.8) بیماری های استخوانی و 26 نفر (%20.3) از چند بیماری به طور همزمان رنج می بردند. 32 نفر (%40.5) نیز هیچ گونه بیماری نداشتند. ابتلا به بیماری­های غدد درون­ریز احتمال سوءتغذیه را 50% افزایش داد. ابتلا به بیماری­های استخوانی احتمال قرار گرفتن در معرض سوءتغذیه را 6.39 برابر کرد، ولی پس از تعدیل برای مخدوشگرها این احتمال به 1.14 برابر کاهش یافت و معنی دار نیز نبود (0.05P>). بیماری­های استخوانی و قلبی_عروقی ارتباط معنی داری با در معرض سوءتغذیه بودن نداشت (0.05P>). ابتلا همزمان به چند بیماری به طور معنی داری احتمال در معرض سوءتغذیه قرارگرفتن را 8.5 برابر کرد و این رابطه پس از تعدیل اثر مخدوشگرها نیز باقی ماند(0.05>P).
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان می­دهد که بیماری­های غدد درون­ریز مثل دیابت نوع دو با سوءتغذیه در ارتباط بوده در حالیکه ابتلا به بیماری­های قلبی_عروقی و فشارخون این ارتباط را نشان نداد. با توجه به محدودیت حجم نمونه و استفاده از شاخص OR که تا حدی قدرت رابطه را بزرگ نمایی می کند، لازم است مطالعات مشابه تکرار شوند تا صحت نتایج تایید گردد. همچنین در مطالعات مقطعی علیت مشخص نمی­گردد، بنابراین نیاز است جهت بررسی رابطه میان سوءتغذیه و بیماری­های مزمن مطالعات کوهورت مورد استفاده قرار گیرند.
واژه‌های کلیدی: سوء‌تغذیه، سالمندی، بیماری‌های مزمن
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/28 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 368 KB]  (34 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


گل افروز حانیه، پیران آرزو. بررسی ارتباط بیماری‌های مزمن با ابتلا به سوء تغذیه در سالمندان غیربستری در تهران. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-104-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372