[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره همایش ثبت نام ارسال مقاله تور مجازی جیرفت پوسترهای همایش ::
:: جلد 1 - فایل های پوستر ::
جلد 1 - فایل های پوستر صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر چالش های دریافت خدمات درمانی در بیماران پارکینسون در دوران قرنطینه پاندمی کووید 19
میمنت اکبری*، مهدی تحویلیان
انشگاه علوم پزشکی اهواز
چکیده:   (216 مشاهده)
زمینه و هدف: پاندمی کووید 19 چالش های بزرگی را برای جوامع انسانی بوجود آورده است، که تاثیر آن در افراد مختلف، متفاوت است. افراد مبتلا به بیماری پارکینسون به علت سن بالا و پیشرونده بودن بیماری نیازمند دریافت خدمات درمانی ویژه ای هستند و در زمان قرنطینه پاندمی کووید 19 مشکلات بیشتری را تجربه می کنند. هدف این مطالعه مروری بر چالش های دریافت خدمات درمانی در بیماران پارکینسون در دوران پاندمی کرونا می باشد.
روش جستجو: جستجو با واژه های Parkinsonchr('39')s disease ، COVID-19 Pandemic ، lockdown ،Home confinement ،medical service در پایگاهای اطلاعاتی PubMed ، google scholar ، Science Direct  در سال های 2020 و 2021 انجام شد. در نهایت 19 مقاله مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها: مطالعات نشان دادند که قرنطینه و پاندمی کرونا باعث تغییر ساختار و کاهش دسترسی به خدمات درمانی و بخصوص درمان های نرولوژی شد که موجب بدتر شدن علایم بیماران پارکینسون می شود. محدودیت دسترسی به خدمات بیمارستانی و مراکز درمانی سرپایی و وقفه درمان های غیر پزشکی مثل توانبخشی حرکتی و شناختی و حمایت های روانشناسی بطور چشمگیری توسط بیماران پارکینسون تجربه شد. چالش های عدم دسترسی به خدمات درمانی حتی در در زمان قرمز بودن مناطق با وجود درک خطرات پاندمی به وضوح توسط بیماران تجربه شد. بزرگنرین مشکل این بیماران عدم دریافت مشاوره های پزشکی منظم گزارش شد که بر کیفیت زندگی بیماران تاثیر منفی داشت. جالب اینکه احساس عدم دسترسی به این خدمات از تجربه واقعی عدم دسترسی به خدمات بسیار بیشتر بود. در دوران قرنطینه پیگیری خدمات پزشکی دچار مشکل شده و بیماران پارکینسون علاقه ای به شرکت در جلسات درمانی مجازی نداشتند. بیماران پارکینسون گاهی نیاز به تغییر رژیم دارویی داشتند که در دوران قرنطینه اغلب به تعویق می افتد و باعث بروز نگرانی در بیمار و خانواده می شود. تغییر روتین های دارویی، مشکلات دسترسی به داروها و تهیه به موقع آنها هم چالش هایی بودند که بیماران پارکینسون را دچار اضطراب کرد. علاوه بر این مشکلات دسترسی به تجهیزات پزشکی تشخیصی و درمانی هم در این بیماران تجربه شد.
نتیجه گیری: مرور مطالعات نشان داد که پاندمی کووید 19 و قرنطینه دسترسی به انواع خدمات درمانی و داروها را دچار چالش کرده و موجب بروز نگرانی و اضطراب در آنها می شود و در کل تاثیر منفی بر کیفیت زندگی مرتبط با دریافت خدمات درمانی بیماران پارکینسون، مراقبین و خانواده دارد و توجه خاص سیستم های درمانی جهت تغییر شیوه ارایه خدمات و تطابق با نیازهای خاص بیماران پارکینسون و حمایت روانی اجتماعی آنها می طلبد.
واژه‌های کلیدی: بیماری پارکینسون، پاندمی کووید 19، قرنطینه، خدمات درمانی
     
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/3/28 | پذیرش: 1400/5/2 | انتشار: 1400/5/10
فایل پوستر [PPT 366 KB]  (23 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


اکبری میمنت، تحویلیان مهدی. مروری بر چالش های دریافت خدمات درمانی در بیماران پارکینسون در دوران قرنطینه پاندمی کووید 19. 1. 1400; 1 ()

URL: http://elderhealth.jmu.ac.ir/article-1-100-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1 - فایل های پوستر برگشت به فهرست نسخه ها
همایش ملی سلامت سالمندی National Conference on Elderly Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4372